Nézd meg velünk Françoise Gilot lenyűgöző műveit a „Felszálló Főnix” című kiállításon, ahol a szakítást követő drámai önarcképek, picassói hatások és monumentális lebegővásznak is várnak rád.

Françoise Gilot, Pablo Picasso múzsája idén júniusban hunyt el 101 évesen. Nevét sokan onnan ismerik, hogy ő az egyetlen nő, aki elhagyta Picassót, holott művészete éppen azután kezdett szárnyalni, hogy szakított a spanyol alkotóval.

Ennek a művészi kiteljesedésnek állít emléket a Műcsarnok Felszálló Főnix című életmű kiállítása, ahol közel 70 alkotást nézhetsz meg. A kiállításon találkozhatsz Gilot még picassói hatásokkal átitatott drámai önarcképével, a Vándor sorozat darabjaival, és a monumentális lebegővásznakkal is. Mi már megnéztük a kiállítást, mutatjuk mi vár rád!

A kiállítás terébe lépve azonnal magával ragadtak bennünket Gilot képeinek letisztult, elegáns, élettől lüktető színei és motívumai.

A kiállítás címe, a Felszálló Főnix egyszerre utal Gilot művészi kiteljesedésére, a Picassóval való szakítás utáni felszabadulására és erős szabadságvágyára is.

A kiállításon megnézhettük A táj felé vezető úton című önarcképét, amin még erősen érződik Picasso hatása.

A tárlat különleges hangsúlyt fektet Gilot táj-, alak- és mozgásábrázolására. Gilot maga is táncórákat vett az 1940-es ével elején Marguerite Bougai modern koreográfustól, és a próbák alatt a profi táncosokról is készített vázlatokat.

A vándorlás is visszatérő téma Gilot munkásságában. A kiállítás egyik legmegkapóbb szekciója a Vándor című sorozat, ahol egy makacs, zömök kis emberke bolyong az absztrakt tájakban. Kicsi és egyedül áll a végtelenben, az alkotások komorsága ellenére azonban minden képben van valami reményteli.

A sorozatból a személyes kedvenceim azok az alkotások, amelyeken a kis ember egy cirkuszi akrobata ügyességével egyensúlyoz a két hegycsúcs közé feszített kötélen.

A kiállítás emléket állít Gilot és Rozsda Endre festőművész közötti különleges barátságnak is. Gilot-t 1939-ben teljesen lenyűgözte a barátai ebédlőjében függő két Rozsda Endre kép. Később életre szóló barátság szövődött a két művész között.

Gilot egyik gyakori modellje volt a barátnője, Geneviève, akiről számos alkotást láthattunk a kiállításon. 12 évesen találkoztak először, mindeketten művésznek készültek, így támogatni és inspirálni tudták egymást. Gilot nem csak a múzsájának hanem alteregojának is tartotta barátnőjét.

Külön egységet kaptak az utazások által inspirált festményei. 1962-ben Gilot barátai jachtján szigetről szigetre hajózva töltötte napjait az Égei-tengeren, de a szenegáli, indiai és amerikai utazások is megihlették.

A városképek, utcarészletek nem valós helyszínek ábrázolásai, sokkal inkább látomásszerű kompozíciók. Gilot művészetében egyedi világot teremtett, ahol az avantgárd gyökerei, a picassói formák, az egyiptomi művészet, a japán tekercsképek, a görög kultúra és a mítoszok hatásával is találkozhatunk.

Megcsodálhattunk három lebegővásznat is, amik a kiállítás talán legszebb darabjai. A Műcsarnok terében ezek a kétoldalú kompozíciók szinte győzelmi zászlóként hatnak, és egy sikeres, győztes életről adnak tanúbizonyságot.

A kiállítást mindazoknak ajánlom, akik szeretnék megismerni a legendás alkotót, aki nem csupán Picasso múzsája volt. A Felszálló Főnix tárlaton te is közelebbről megnézheted Françoise Gilot szárnyalását és alkotásainak lenyűgöző világát.

A kiállítást 2024. február 4-ig nézheted meg a Műcsarnokban. Részletek a Műcsarnok honlapján.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!