Az Európai Unió Tanácsa 2022. december 15-i hatállyal megtiltotta a szerződéskötést az alapítványi formában működő magyarországi egyetemekkel, minden Horizont-alapból finanszírozott pályázati struktúra esetében.
Elkeseredett szavakkal beszélt a Népszavának Kemenesi Gábor virológus a magyar tudomány nemzetközi megítélésének megroppanásáról. Kemenesi szerint az elmúlt évtized egyik legnagyobb tudományos krízisét éljük, melynek közvetlen oka, hogy a kormány nem tud megállapodni az Európai Unióval a korábban alapítványi struktúrába kiszervezett egyetemekről. Kifogásolták többek között az alapítványi kuratóriumok összetételét, melynek hatására a Fidesz visszavonta kormányzati pozíciót betöltő embereit a testületekből. Nem változott azonban az a szabály sem, hogy a kuratóriumi tagság élethosszig szól, több más aggályos rendelkezéssel egyetemben.
A folyamatos figyelmeztetések ellenére,
Lassan egy éve tart ez a helyzet, most már látható, hova vezetett. Saját példáját említette Kemenesi, amikor elmondta, hogy legutóbb például egy olyan, rovarok által terjesztett betegségekkel foglalkozó nemzetközi hálózati programból rakták ki őket, amely még tavaly december 15-e előtt indult el. Ráadásul a programokból való kizárás nemcsak azt jelenti, hogy nem érkezik pénz az EU-tól, hanem a már meglévő vagy épülőben lévő nemzetközi együttműködések esetében is rendkívüli károkat okoz. Példaként mesélte el, hogy korábban járt náluk kutató a Pasteur Intézetből, amelyből a mai napig fennálló kapcsolat alakult ki, ez a kapcsolat később komoly kutatási pénzek bevonását tette lehetővé. Ilyen példákat minden kutató tudna sorolni.
Óriási összegekről van szó, a Horizont Európa programból
Kemenesi a Brexittel hozza analógiába a magyar helyzetet. A britekkel csak a napokban sikerült tető alá új megállapodást, addig a szigetország tudósai is ki voltak zárva az európai együttműködésből.
A különbség viszont hatalmas: