Azzal valószínűleg senkinek nem mondunk újdonságot, hogy akár csak a Facebook, az Instagram is tele van hirdetésekkel. Az emberben ugyanakkor felmerülhet, hogy a rendszer vajon mi alapján választja ki, hogy milyen reklámokat jelenítsen meg az ismerősök/barátok/brandek által közzétett posztok között.

A képmegosztó érdeklődési körök alapján (is) dönti el, hogy kinél milyen hirdetések bukkanjanak fel, és Eric Ginsberg újságíró a Twitteren hívta fel a figyelmet arra, hogy bárki könnyedén leellenőrizheti, hogy az Instagram milyen pontossággal mérte fel ezeket az érdeklődési köröket.

A saját érdeklődési körök így ellenőrizhetők:

  • Nyisd meg az Instgramot
  • Beállítások menü
  • Biztonság opció
  • Adatok elérése menüpont
  • Görgetés legalulra: Érdeklődési köreid a hirdetéseknél

Az egésznek persze az a lényege, hogy néha egészen röhejes, hogy a háttérben dolgozó algoritmus mennyire nincs képben. A kollégáink között akad olyan, akinek a Pantera volt az egyik kiemelt kulcsszó, holott semmi nem áll távolabb tőle, mint a metál, de egyeseknél akadtak olyan teljesen extrém és értelmetlen találatok is, mint a tölcséres fúvókájú hangszerek, a hindu esküvő vagy éppen a ponty.

Az ugyan nem világos, hogy az Instagram pontosan honnan gyűjti össze ezeket az információkat, de néha meglepően pontosan lövi be az ember érdeklődési körét. Elsőre a webes felületen pillantottam rá a saját listámra, és tízből nyolc tökéletesen lefedte az érdeklődésemet. Aztán a cikk elkészítéséhez megnyitottam az okostelefonos alkalmazást is, ahol tíz teljesen új tétel fogadott.

A kettő között témában akadnak ugyan megegyező elemek (például utalások a Trónok harcára), az viszont teljes rejtély számomra, hogy az Instagram miért gondolja, hogy bármilyen információ érdekelne Nigériáról - mert nem, és a Padmé Amidala iránt érzett szerelmem is elmúlt már legalább 15 éve.

Balra a webről, jobbra az alkalmazásból kimentett lista. Fotó: Birkás Péter / 24.hu

Tapasztalataink alapján a lista nemcsak tíz tételből áll, néha érdemes visszanézni, és újra ellenőrizni, ugyanis alkalmanként frissül, és ilyenkor újra rá lehet csodálkozni, hogy a rendszer vajon honnan veszi a helyenként ijesztően ismerős vagy éppen teljesen röhejes érdeklődési köröket.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!