Az amerikai elnök a keddi kórházi bombázásról úgy fogalmazott, „most úgy tűnik, hogy a másik csapat tette”. Kijelentette azt is, hogy az Egyesült Államok támogatni fogja Izraelt a Hamász elleni harcban.


Izraelbe érkezett szerda délelőtt Joe Biden amerikai elnök, hogy kifejezze szolidaritását az Hamász iszlamista terrorszervezet október 7-i terrortámadása után.

Joe Biden amerikai elnököt Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Jichák Hercog államelnök fogadta a tel-avivi Ben Gurion repülőtéren. Az elnöki konvoj egy tel-avivi szállodába szállította az amerikai elnököt és kíséretét.

– jelentette Jichák Hercog államelnök hivatala közleménye szerint az amerikai elnöknek repülőgépe landolása után.

Az amerikai elnök fekete öltönyben, kék-fehér nyakkendőben szállt ki az elnöki gépből, s megölelte mind az izraeli kormányfőt, mind az államfőt.

Hivatalos megbeszélésein túl a 12-es kereskedelmi tévécsatorna értesülése szerint Biden találkozni fog a Gázai övezetbe hurcolt amerikai állampolgárságú túszok családtagjaival, akiket a Hamász terrorszervezet október 7-én elrabolt és azóta is fogva tart.

Az elnök munkatársai találkozót kértek Rachel Ederivel, azzal az Ofakim városban élő nővel, akit túszul ejtett október hetedikén a Hamász öt terroristája, s aki tizenkilenc órán át etette őket, és beszélgetett velük, amíg az izraeli túszmentő kommandósok kiszabadították.

Netanjahu megköszönte Biden támogatását a Gázai övezetet uraló Hamász elleni háborúban, amely az október 7-i terrortámadás után indult, amelyben legkevesebb 1400 izraelit megöltek, többnyire civileket.

Az amerikai elnök kijelentette, hogy az Egyesült Államok támogatni fogja Izraelt a Hamász ellen, elítélte a palesztin terrorszervezetet, és elfogadta, hogy a gázai kórházat kedden nem Izraeli csapás találta el, miközben hangsúlyozta az ártatlan palesztinok védelmének fontosságát.

A keddi kórház bombázásról Biden úgy fogalmazott:

Ezzel arra utalt, hogy Izrael korábban bizonyítékokat mutatott be arról, hogy a többszáz ember halálával járó detonációt a gázai keresztény kórházban az Iszlám Dzsihád egyik eltévedt rakétája okozta. Igaz, azt is hozzátette, hogy ebben sokan kételkednek. Az amerikai elnök hozzátette, hogy mélyen elszomorította és felháborította az eset.

Az ABCNews elemzése szerint annak ellenére, hogy egy rendkívül konfliktusos zónába érkezett, kicsi annak az esélye, hogy támadás érje az amerikai elnököt. Mint emlékeztetnek, nem ritka, hogy az USA regnáló vezetője háborús országba érkezzen, igaz, ezek a látogatások általában titokban szoktak történni, előre nem bejelentett módon.

A találkozó létrejöttéhez az amerikai titkosszolgálatnak együtt kellett működnie a Fehér Ház stábjával, a Diplomáciai Biztonsági Szolgálat ügynökeivel, az Egyesült Államok Nagykövetségével és az izraeli belbiztonsági szolgálattal (Sin Bét), Biden minden lépését percről percre leegyeztetve. Az ilyen egyeztetések általában a látogatás előtt öt nappal kezdődnek meg.

A rakétafenyegetettség miatt a légvédelem fokozott ellenőrzésére is kifejezetten szükség van. A Speciális Műveleti Osztály légtérbiztonsági részlegének feladata, hogy az izraeli és az amerikai katonai erőkkel együttműködve biztosítsa, hogy légtérbiztonsági „buborék” kerüljön az elnöki látogatások helyszínei fölé, és hogy az olyan légvédelmi rendszereket, mint a híres izraeli Vaskupola az elnök közelébe irányítsák, ha szükséges, amerikai erőforrásokkal megtámogatva.

A lap szerint azonban miközben az amerikai elnök biztonságára vigyáznak, az izraeli titkosszolgálat ügynökeinek egy percre sem szabad megfeledkezniük arról, hogy ők is potenciális célpontjai lehetnek lehetséges terrortámadásoknak.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!