Biológiai szempontból ezen nem is lehet csodálkozik: az évek múlásával változik a testünk és vele együtt az alkohol feldolgozásának képessége is.
Amikor fiatalok vagyunk, erős a szervezetünk plaszticitása (a változásokra való reagálás képessége), így jobban elviseli a toxikus anyagokat. A korral azonban ez a plaszticitás csökken – magyarázta a Huffington Postnak George Koob, az alkoholizmus elleni amerikai intézet igazgatója, aki szerint ezzel is magyarázható, hogy az elmúlt években az Egyesült Államokban megkétszereződött az alkoholfüggők száma az idős emberek között.
Mint arra James Galligan, a michigani állami egyetem gyógyszerészeti és toxikológiai professzora felhívja a figyelmet, az idő előrehaladtával változik az az alkoholmennyiség, amit bátran leguríthatunk anélkül, hogy túlságosan lerészegednénk.
Mivel szervezetünk nem működik olyan jól, mint fiatal korunkban, magasabb alkoholszint lehet a vérünkben, mint évtizedekkel korábban. Egyszerűen azért, mert nehezebben szívódik fel.
David Sack, az Elements Behavioral Health detoxikáló központ igazgatója emlékeztet arra, hogy az alkoholt két szakaszban semlegíti a máj. Az alkohol először acetaldehiddé alakul át, ez a fő felelőse a kellemetlen utóhatásoknak, mint a fejfájás, a kivörösödés, a szédülés. Aztán átalakul ecetsavvá, majd a vizelettel távozik. Ez a rendszer jól működik a fiataloknál – mondja Galligan professzor – de a 60 év felett az alkoholt lebontó enzimek már annyi hatékonyak. Sack szerint részben a normális öregedési folyamat része, de köthető betegségekhez is, különösen azoknál, akiknek korábban a túlzott alkoholfogyasztástól károsodott a májuk.
Egy közelmúltban megjelent tanulmány kimutatta, hogy idősebb korban az agy és a máj érzékenyebben reagálnak az alkoholra. Ugyancsak hatással vannak az időskori alkohol-felszívódásra bizonyos életmódbeli tényezők.
Ilyen például a zsírtömeg aránya. A drogok többségével ellentétben az alkohol elsősorban a test víztartalmában oldódik fel. Minél több azonban az elzsírosodott szövet, annál jobban érinti a szerveket.
De károsan hathat az alkohol lebontására a Hepatitis C betegség is.
George Koob arra is int, hogy idős korban az alkoholfogyasztásnál figyelni kell a rendszeresen szedett gyógyszerekre is, mert vannak olyan orvosságok, mint például a Valium vagy a Xanax, amelyek veszélyes interakcióba léphetnek a szesszel.
Az alkohol idős kori hatását befolyásolhatja az is, hogy valaki mikor kezdett el inni. A serdülők alkoholfogyasztása nemcsak azért veszélyes, mert általa lassabban fejlődik ki a frontális agykéreg, hanem azért is, mert ez az idős korban érve gyakran érzelmi zavarokat, köztük depressziót okozhat, ami még gyakoribb ivásra sarkallja őket.
Bár manapság sokat írnak arról, hogy egy-két pohár bor milyen jót tesz az egészségnek, Sack szerint a legfontosabb a mértékletesség.
„A máj nagyon ellenálló szerv – ha nem tesszük állandóan próbára” – mondja.