Lényegében a macskák ugyanazért nyújtózkodnak, mint az emberek, olvasható a LiveScience-en: az alvás után segíti a felébredést. Azonban ennél vannak komolyabb okok is van a háttérben, vegyük őket sorra.

Az alvási paralízis

Az emlősök alvás közben (jó esetben) nem mozognak. Ennek az az oka, hogy az agyuk paralizálja az izmainkat, hogy ne játsszák el az álmaikat, azaz ne beszéljenek és sétálgassanak. Ez alól természetesen van kivétel, de normális esetben éjszaka csak fekszenek és álmodnak. Emiatt az izmaink sokáig nem mozognak, és különböző méreganyagok, toxinok és anyagcsere-melléktermékek gyűlnek fel bennük. A nyújtózkodás segít ezeknek a mielőbbi eltávolításában.

Alacsony vérnyomás

A leghatékonyabban úgy lehet eltávolítani a toxinokat, hogy felgyorsítjuk a vérkeringést. Mivel alvás közben alapból alacsony lesz a vérnyomás, így idő kell, míg minden visszaáll a rendes kerékvágásba. A nyújtózkodás aktiválja a fent említett alvó izmokat, így több vér jut az agyba, melynek következtében hamarabb lesz az ember/állat friss és üde (kivéve, ha hétfő van).

A különbségek

Az eddig elhangzottak érvényesek mind az emberekre, mind a macskákra. De akkor mi a különbség? Az, hogy a macskáknak kell megdolgozniuk a betevő falatért, így akár napi 12-16 órát is képesek aludni. A több alvás pedig több nyújtózkodást is jelent. Mivel ilyen sok pihenésre van lehetőségük a macskák sokkal kipihentebbek, mint az ember, így aktív óráikban sokkal több energia szabadul fel bennük. Szinte bármikor képesek felébredni és visszaaludni. Alvás közben az érzékszerveik ugyanolyan élesek, mintha ébren lennének. Ez azért fontos, mert ha veszély leselkedik rájuk, azonnal menekülőre kell fogni. Természetesen ilyen helyzetben nem nyújtózkodnak, az ijedtség rögtön megdobja a vérnyomásukat, futás közben pedig eltávoznak a toxinok.

Képek: Unsplash



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!