A kukoricaszemekben található tápanyagok jelentős része az emésztés során lebomlik, és felszívódik a véráramba. A rostos külső héjat ugyanakkor szervezetünk valóban nem képes feldolgozni.
Ennek oka pedig egész egyszerűen az, hogy a lebontáshoz szükséges enzimek nem lelhetőek fel emésztőrendszerünkben.
A szemek valójában a növény magjai, a külső réteget pedig magrejtőnek nevezik. Ez védi a csírát és a magfehérjét, előbbi a mag aljánál lévő leendő növényi rész, utóbbi pedig a mag nagy részét teszi ki, feladata a csíra táplálása. A kukorica egy magas keményítőtartalmú növény, a magfehérje 85-90 százaléka keményítőből áll.
A magrejtő többnyire a cellulóz nevű növényi rostból épül fel. Az anyag a keményítőhöz hasonlóan összekapcsolódó cukormolekulákból áll össze, az kapcsolódás módja viszont már eltérő. Az emésztőrendszer enzimjei könnyedén képesek lebontani a keményítő kötéseit, a cellulóz kémiai kapcsolatait viszont nem. Így a magrejtő szinte érintetlenül halad át a szervezeten. Ez azonban nem jelenti azt, hogy felesleges kukoricát fogyasztani: a növény felszívódó anyagai
számos egészségügyi előnnyel járnak.
Sőt az emésztőrendszerben lévő cellulóznak is megvan a maga haszna: az anyag felszívja a nedvességet, ezzel pedig a telítettség érzetét kelti. Éppen ezért a kukorica segíthet az étvágycsökkentésben, éppen ezért kapóra jöhet a fogyni kívánóknak.
AZ ÉLET NAGY KÉRDÉSEI
Mindig is foglalkoztatott valami, amire nem találtad meg a választ, esetleg nem volt időd utánajárni? Küldd el nekünk, és mi választ adunk az élet nagy kérdéseire.
Kövess minket rendszeresen, lehet, hogy a te kérdésed lesz a következő?!
Kiemelt fotó: iStock