Évezredeken keresztül a nők már tizenévesen szültek és gyereket neveltek. Napjainkban ez a kor már egészen a 30-as évekig csúszott. 2017-ben a terhes nők fele betöltötte a 30. életévét egy Angliában és Walesben végzett kutatás szerint. A modern orvostudomány lehetővé teszi a nők számára, hogy kitolják a szülés időpontját. Minden életkornak megvannak azonban a maguk előnyei és hátrányai.

A Bright Side néhány tanulmány alapján összegyűjtötte a 20-as, és a 30-as éveinkben történő szülés előnyeit, és hátrányait.

A 20-as években való szülés előnyei:

1. Termékenyebb vagy, így nagyobb a teherbeesés esélye.

25 éves korban sokkal nagyobb a megtermékenyülés esélye. 3 havi próbálkozás után nagyjából 20 %, míg 35 évesen ez a szám már csak 12 %. A nők kb. 1 millió petesejttel a testükben születnek meg. A termékenység 32 éves kor körül lecsökken. 37 éves korra nagyjából 25 ezer petesejt marad.

2. Kisebb a vetélés és más komplikációk kialakulásának esélye.

A 35. életévüket betöltött nőkkel ellentétben a fiatalabb anyukák kisebb eséllyel lesznek cukorbetegek, és kevésbé érinti őket a magas vérnyomás is. Emiatt, és a petesejtek jobb állapota miatt kevesebb a kockázat.

A 30-as években történő szülés előnyei:

1. Valószínűleg több pénzt tudsz majd keresni.

A 20-as években a legtöbb nő még karrierépítéssel foglakozik. Egy kisbaba mellett erre nem igazán van lehetőség. Sokkal könnyebb akkor gyereket vállalni, amikor már stabil pénzügyi háttérrel rendelkezel. Egy dán tanulmány szerint a 20-as éveikben szült nők átlagosan 80 ezer dollárral kevesebb pénzt keresnek, mint azok, akik a 30-as éveikben vállaltak gyereket.

2. Nagyobb rá az esély, hogy ikreid lesznek.

Habár ez sokaknak hátrány is lehet, az ikerterhesség azt jelenti, hogy elég érett vagy, hogy több gyermeket nevelj fel egyszerre. Ez jó hír, ha több gyermeket szeretnél, de csak ha betöltötted a 30-at. 30 éves kor felett a termékenység csökken, azonban a hormonális változások miatt gyakoribb, hogy a test több petesejtet bocsát ki egyszerre.

3. Tovább élhetsz.

Egy tanulmány szerint azok a nők, akik 33 éves koruk után szültek, kétszer akkora eséllyel érik meg a 95 éves kort, mint a fiatalabb anyák. Tehát a szülés halogatása nemcsak azért előnyös, mert több időd marad saját magad fejlesztésére, de még az életedet is meghosszabbíthatja.

A 20-as években való szülés hátrányai:

1. Sokkal megterhelőbb lehet mentálisan.

A 20-as éveket a legtöbben arra használják, hogy megtalálják önmagukat, és a számukra megfelelő utat az életben. Ha ebben az időszakban vállalsz kisbabát, akkor háttérbe szorul a karriered és az önmegvalósítás. Ez a párkapcsolatoknak sem tesz jót, mivel óriási felelősség egy gyerekről gondoskodni.

2. A későbbiekben rosszabb lehet az egészséged.

Szakemberek szerint azok örvendhetnek a legjobb egészségnek életük során, akik 30 éves koruk körül szültek. A fiatal anyukák a távolról sem ideális egészségi állapotot kockáztatják.

A 30-as években történő szülés kockázatai:

1. Nagyobb az esélye, hogy császármetszésre lesz szükség.

Mivel idősebb korban nagyobb a komplikációk kialakulásának esélye, szükséges lehet a császármetszés. Például a magas vérnyomás, vagy a cukorbetegség is okozhat bonyodalmakat. Ma már gyakran végeznek ilyen beavatkozásokat, azonban sok kellemetlenséggel jár, mint például a hosszabb a felépülési idő.

2. Nagyobb az esélye, hogy komplikációk lépnek fel a gyermek egészégével kapcsolatban.

Valószínűbb, hogy alacsonyabb súllyal fog születni, és a koraszülésre is magasabb az esély. A koraszülött kisbabáknak gyakran vannak problémáik a légzésükkel, vagy a hallásukkal. Emellett nagyobb eséllyel fordulnak elő kromoszóma rendellenességek.

Nincs tökéletes időpont a gyerekvállalásra.

A fentiekből kiderül, hogy nincs tökéletes időpont. Minden kornak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Mindenkinek a saját döntése, hogy mik a prioritásai. A legjobb, ha akkor vállalsz gyermeket, amikor készen állsz rá.

Mi a véleményed?


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!