Nem lett volna nyáron rizikós esküvőt tartani sem, hogyha betartottuk volna a szabályokat. Nem lett volna rizikós, ha a fiatalok Siófokon, a Balatonon vagy Horvátországban nem vettek volna részt több ezres bulikban, ahol egymástól kettő centiméterre tartózkodtak és hordtak volna maszkot
- mondta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az RTL Klub Híradójának azzal kapcsolatban, hogy vasárnap rekordszámú, 292 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak Magyarországon.
Mint mondta, negyvenszer, hatvanszor magasabb esetszámok voltak a kezdet kezdetén a szomszédos országokban, és Közép-Európa szívében nagyon nehéz volt függetleníteni magunkat tőlük.
Ezzel együtt szerinte itthon kellett volna nyaralni, de az ő ismeretségi körében is sokan voltak olyanok, akik végül a külföldi nyaralást választották.
Azt gondoltam, hogy ezt az évet ki lehet bekkelni. A legtöbb magyar család tudta, de nagyon sokan, valószínűleg százezrek külföldön nyaraltak és hozzájárultak ahhoz, hogy a második hullám három-négy héttel hamarabb kezdődött, mint ahogy szerettünk volna
- magyarázta.
Nem elhanyagolható számban nyaraltak az emberek Horvátországban, ami ugyan zöld volt, de folyamatosan nőtt a fertőzöttek száma, és lakosságarányosan utolérték Romániát, tette hozzá.
Tehát a magyar fertőzések ilyen mértékű növekedését véleményem szerint a horvátországi nyaralás okozta, és ezt megtetőzte egy olyan természetes következménye a nyárnak, hogy még mielőtt elmentünk volna dolgozni, a huszadikai hétvégén rengeteg voltak a Balatonon, a döntően Horvátországban nyaraló magyarok számos fertőzést okoztak és ebben szuperfertőzők játszották a legfőbb szerepet.
Kiemelte, az igazolt esetek száma nem fedi le a tényleges esetszámokat, ezért azt gondolja, hogy a vírus Magyarországon cirkulál. Az optimizmusra az ad okot, hogy ezek a betegek 25-30 évesek vagy annál fiatalabbak és a vírus nem került be az idősebb korosztályba, a kórházakba és az idősotthonokba. A halálozás azért ilyen alacsony, mert fiatalok kapják el a betegséget.