Angel Merkel német kancellár egy interjúban először mondta ki határozottan, hogy a szélsőjobboldali AfD párt komoly etnikai feszültséget gerjeszt Chemnitzben.
A német városban azután kezdődtek tüntetések, hogy egy iraki és egy szír férfi halálra késelt egy 35 éves németet.
A tüntetések során sokan megsérültek még úgy is, hogy rengeteg rendőrt vezényeltek azután Chemnitzbe, hogy az első demonstráción a nem vonult fel elég rendőr, és így nem is tudták fenntartani a közrendet. Ekkor a szélsőségesek közül többen szabályosan vadásztak a színesbőrű bevándorlókra.
Az AfD vezetője, Alexander Gauland korábban a héten "békés forradalmat" hirdetett Merkel, és a kancellár bevándorlási politikája ellen.
Egyébiránt sokan Merkelt okolják az AfD megerősödéséért, és azért, hogy a párt először bejuthatott a Bundestagba. Ugyanis a szélsőséges párt azután erősödött meg nagyon, hogy 2015-ben egymilliónál is több menedékkérőt engedtek be Németországba.
Merkel bevándorlási politikája a CDU és a CSU konzervatív koalícióját is megrázta júniusban, amikor a bajor Horst Seehofer, a CSU vezetője többször tárgyalt a kancellárral arról, hogy milyen feltételek mellett marad a pártja a kormánykoalícióban.
Seehofer végül maradt, de Chemnitz kapcsán is Merkeltől eltérő hangot ütött meg:
Ha nem lennék miniszter, állampolgárként mentem volna utcára, de természetesen nem a radikálisokkal
- mondta Seehofer, hozzátéve, hogy érti miért háborítja fel az embereket egy ilyen gyilkosság. A CSU-elnök korábban azt is mondta, hogy "a migráció minden probléma anyja"", amiért széles körben kritizálták a politikust.
Merkel erre akkor annyit mondott, hogy ő inkább úgy látja, hogy a migráció kihívások elé állítja Németországot, de vannak sikerei is a folyamatnak.
Kiemelt kép: BRITTA PEDERSEN / dpa-Zentralbild / DPA