Both Zoltán vadállatbefogó napi szinten szembesül olyan hajmeresztő esetekkel munkája során, amelyeket az emberi felelőtlenség okoz.
Legutóbb arról számoltunk be, hogy egy sisakos kaméleon mászott egy telefonkábelen Óbudán, amit egy ott lakó család vett észre. Ők értesítették a szakembert, akinek végül sikerült épségben befognia az állatot.
Pár héttel korábban pedig egy utcán talált madárpókhoz hívták Újlipótvárosba, azt azonban már nem tudta megmenteni.
"Valószínűleg aki ezt tette vele, undorodott a testét beborító szőrtől és mind a 8 lábától... Sajnos a segítség későn érkezett. Az emberi felelőtlenség áldozata" – írta akkor Zoli.
Nemrég Mosonmagyaróvárról kapott egy fotót, amelyen egy szarvasvipera teteme látható egy kukatároló mellett. Zoli a posztjában azt írja, az állatot biztosan engedély nélkül tartották, mivel a törvény szerint
az emberéletre veszélyes állatok tartását nem csak bejelenteni köteles a szakirányú végzettséggel rendelkező állattartó, de az elhullását is jelezni kell az illetékes hatóságnak.
Ráadásul a legális tartáshoz kötelező rendelkezni érvényes szavatosságú ellenszérummal is – ez akár milliós tétel is lehet, és 1-2 év után lejár, tehát akkor is újat kell rendelni belőle, ha nem használták fel.
Talán ez a legjellemzőbb oka annak, miért döntenek sokan az illegális tartás mellett, ugyanakkor így szó szerint időzített bombának számít egy ilyen állat, akár a gazdáját marja meg, akár megszökve bárki mást.
"Nos, a képen tisztán látszik,hogy az vipera elhullása nem lett bejelentve,ugyanis ha úgy lett volna, akkor nem végezhette volna a közterületen egy kukatároló sötét árnyékában" – írja Zoli.
Hozzáteszi: csak reménykedni tud abban, hogy a felelőtlen állattartó nem tart több, még élő, emberéletre veszélyes egzotikus fajt a lakásában mindenféle biztonsági előírást megszegve, ezzel veszélyeztetve a saját és mások testi épségét.
Log In or Sign Up to View
See posts, photos and more on Facebook.
Zolit időközben megkereste az eredeti poszt tulajdonosa, aki egy helyi Facebook-csoportban tette közzé a képet. Az illető állítása szerint miután a poszt kikerült, ráírtak, hogy törölje le, mert ez az állat csak egy preparált kígyó volt.
"Ezt rátok bízom, hogy elhiszitek vagy nem. Én csak megosztottam" – reagált erre a vadállatbefogó.
Annak viszont utánanézett, hogy pár órányi kocsikázásra Magyarországról, mindössze 150 euróért gond nélkül megvásárolható ez a faj. Ugyanott hasonló árfekvésben fekete vagy zöld mamba, csörgőkígyó, illetve kobra is kapható.
A határon ellenőrzés híján gond nélkül át lehet vinni, így nem sokkal később már egy panellakás sokadik emeletén, terráriumban piheni ki az utazás fáradalmait a pár ezer forintért vásárolt "biztos halál"
– fogalmaz Both Zoltán.
A szarvasvipera (Cerastes cerastes) mérge mytotoxinokat és cardiotoxinokat is tartalmaz, emellett vérzékenységet is okozhat.
Előfordulási területe Észak-Afrikában és a Közel-Keleten van. Afrikában Marokkótól, Mauritániától és Malitól keletre, Algérián, Tunézián, Nigeren, Líbián és Csádon keresztül, egészen Egyiptomig, Szudánig, Etiópiáig és Szomáliáig lelhető fel.