Napról napra írja át a szabályokat a koronavírus-járvány, a szerdai veszélyhelyzet és a péntek esti (később az óvodákra és bölcsődékre is kiterjesztett) iskolabezárások kihirdetése után hétfőn újabb korlátozó intézkedéseket jelentett be a kormány.
Közben számos gyakorlati kérdés felvetődik: mit tehetünk és mit tanácsos elkerülnünk a jelenlegi helyzetben? Dr. Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos segítségével próbáljuk megválaszolni ezeket.
Kerülni kell a játszótereket?
A bölcsődék, óvodák és iskolák bezárása után sok szülő bizonytalan abban, viheti-e egyáltalán friss levegőre a gyerekét, és ha igen, tényleg kerülnie kell-e a játszótereket, két budapesti kerületben ugyanis már le is zárták azokat.
Falus Ferenc ugyan azt tanácsolja, hogy lehetőleg minél többet maradjunk otthon, és minél kevesebb emberrel érintkezzünk, a játszótereket nem tartja kiemelten veszélyes helynek.
A legfontosabb az, hogy a szülők tartsanak két méter távolságot egymástól, attól kevésbé kell tartani, hogy a gyerekek a játékokról összeszedik a vírust. A fertőzés terjedésének fő forrásai nem a gyerekek, hanem azok a fertőzöttek, akik már rendelkeznek tünetekkel, és cseppfertőzéssel - köhögéssel, tüsszentéssel - adják át a fertőzést. Szerencsére az eddigi adatok alapján a gyerekeket ritkán és kevésbé betegíti meg a koronavírus
- mondja Falus Ferenc.
Tényleg ne találkozzak a legjobb barátommal sem?
Ne! - szól a szakember tömör válasza. Bár sokszor elhangzik az a tanács, hogy elsősorban a nagyobb csoportokat kerüljük, a volt tiszti főorvos szerint a leghelyesebben akkor járunk el, ha a lehetséges minimumra korlátozzuk a személyes kapcsolataink számát, így
a barátainkkal is inkább tartsuk telefonon vagy neten a kapcsolatot.
Ha kerülöm az embereket, autóval vagy biciklivel azért elmehetek kirándulni?
"Annak ugyan kicsi a kockázata, hogy valaki az autóban ülve vagy egyedül az erdőben megfertőződjön, a járvány jelenlegi szakaszában azonban az a kívánatos, hogy lehetőleg ne lépjünk ki a lakásból. Most az a legfontosabb, hogy elkerüljük a járvány első csúcsát, és az ellátórendszer képes legyen ellátni az új eseteket, ehhez pedig a minél kevesebb személyes érintkezés a kulcs. Aki pedig köhög, náthás vagy egyéb influenzaszerű tünetei vannak, az semmiképp se menjen sehová" - mondja Falus Ferenc.
Rendelhetek vagy elhozhatok-e ételt vendéglátóhelyekről?
Többektől hallottuk, hogy a melegétel-vásárlással kapcsolatban is vannak aggodalmaik, hiszen nem tudhatják, az előállítás során ki került kontaktusba az ebédjükkel. Falus szerint attól nem kell tartani, hogy az ételtől megfertőződünk, a csomagolás viszont nem teljesen kockázatmentes, így azzal járjunk el körültekintően.
Ha nem a saját dobozunkban vesszük át az ételt, mossunk utána kezet, az étel mikrózása vagy újrafőzése után pedig egészen nyugodtak lehetünk, ezek a módszerek szinte biztosan elpusztítják a nem túl ellenálló vírust.
Kutyám van, muszáj levinnem sétálni, mit tegyek?
Természetesen a kutyát levihetjük sétálni, az utcai interakciókban megint csak a kétméteres távolságtartás szabályát kell hangsúlyozni. A szakember továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy a "kutyázás" után mindig azonnal mossuk meg a kezünket, mert bár a kutyák nem fertőződnek meg, és nem is adják át a koronavírust a gazdájuknak, "a vírus vígan elvan a kutya szőrén, ha odakint az állat belefekszik valamibe", így plusz kockázati tényező, hogy onnan a kezünkre kerülhet.
Van egy nyaralóm, vidéken élnek a rokonaim, érdemes átmenetileg odaköltöznöm?
Ha valaki megengedheti magának, akkor igen, jól teszi, ha elhagyja a nagyvárost, vidéken jellemzően jobb a levegő, és kevesebb emberrel fog találkozni, azaz kisebb az esélye a fertőzésnek - mondja Falus Ferenc.
Koronavírus: így védekezzen, ha kénytelen emberek közé menni
Fontos, hogy az ember tényleg csak akkor induljon el otthonról, ha muszáj.
Elegendőek a jelenlegi intézkedések?
A hétfői intézkedésekkel lezárták a határokat, általánosan betiltották a rendezvényeket, éttermek, kávázók és más boltok pedig csak délután háromig tarthatnak nyitva, kivételt csak az élelmiszerboltok, a gyógyszertárak és a drogériák jelentenek. A volt tiszti főorvos minden olyan intézkedéssel egyetért, ami korlátozza az emberek mozgását, ám a rendelkezést annyiban felemásnak tartja, hogy a nem létfontosságú vásárlásokat 15 óráig továbbra is lehet bonyolítani.
Ne most menjünk ruhát vagy új bútort nézni, ha valamire feltétlenül szükségünk van, akkor próbáljuk meg online megrendelni
- javasolja a Nyírő Gyula Kórház egykori főigazgatója.
Megjelent a rendelet: ezek a változások lépnek életbe éjféltől
Bezár sok bolt, vendéglátóhely délután háromkor. A 70 éven felülieknek lakáskarantént javasolnak. Nyilvántartásba veszik az egészségügyi tanulókat, hogy a válság fokozódásakor bevonhassák őket az ellátásba.
Én is el fogom kapni?
Valószínűleg igen. Hogy egy vírussal szemben kialakuljon a nyájvédettség, ahhoz vagy védőoltás szükséges (ez a koronavírus esetében egyelőre nem áll rendelkezésre), vagy a lakosság kétharmadának át kell esnie rajta. A leglényegesebb kérdés most az, mennyire lehet széthúzni ezt a folyamatot, hogy minél kevesebben betegedjenek meg egyszerre.
Hogy milyen sebességgel duplázódik a fertőzés, az nem a karanténon vagy a határzáron múlik, hanem hogy mi magunk mennyire vagyunk hajlandóak betartani az ajánlottakat
- mondja Falus Ferenc.
Kiemelt kép: Ivándi-Szabó Balázs/24.hu