A Sydneyben működő Ausztrál Nemzeti Tengerészeti Múzeum (ANMM) és a víz alatti régészettel foglalkozó Rhode Island Marine Archaeology Project (RIMAP) szakemberei a newporti kikötőben fognak részletesen beszámolni az eredményeikről, valamint közzétenni egy távérzékelési eljárások segítségével készített képet a hajó feltételezett hullámsírjáról, amely szerintük a Newporthoz tartozó Goat Island partjainak közelében van.
Kathy Abbass, a RIMAP alapítója és vezetője egy 1998-as levéltári kutatás során fedezte fel, hogy a nagyjából 32 méter hosszú Endeavour annak a 13 hajóból álló flottának a része volt, amelyet a britek elsüllyesztettek 1778-ban az amerikai függetlenségi háború idején, hogy eltorlaszolják a kikötőt. A hajót addigra Lord Sandwichre keresztelték át.
Deszkák, darabok
Az RIMAP emberei később Londonban őrzött dokumentumok révén azonosították azokat a helyszíneket, ahol annak idején elsüllyesztették a flotta hajóit.
Az Endeavour 13 lehetséges hullámsírját mostanra sikerült "egy vagy két lelőhelyre" leszűkíteniük.
A 250 éves Endeavour esetében nem olyan roncsra kell gondolni, mint, amilyen VIII. Henrik egykori zászlóshajója, a Mary Rose, amelyet egészben emeltek ki a vízből:
Ebben az esetben valószínűleg gerenda- és hajótestdarabokat foguk találni
- idézi az MTI Shirani Aththast, az ANMM munkatársát. A roncsok kétséget kizáró azonosítására azonban csak a jövőre tervezett kiemelésük után lesz lehetőség, a faanyagok és szögek vizsgálata, valamint egyéb elemzések 18 hónapot vehetnek igénybe.
Terra Australia
Cook 1766-ban megfigyelt egy napfogyatkozást, amelyről beszámolt a brit Királyi Természettudományos Társaságnak, a testület ennek nyomán bízta meg az első csendes-óceáni tudományos expedíció vezetésével. Kinevezték hadnaggyá és a 368 tonnás, Endeavour nevű hajót adták neki. Tahitiba kellett vinnie a társaság tudósait a Vénusz Nap előtti átvonulásának megfigyelésére, emellett a déli földrész kutatásában meg kellett előznie a franciákat és a spanyolokat.
1768-ban indult útnak. A napfogyatkozás 1769. június 3-án volt, ezután a feltételezett Terra Australia keresésére indult. 1770. április 19-én érte el Ausztráliát. A keleti partvonal mentén északra haladt, átkelt a Nagy-korallzátonyon, ahol hajója megsérült, és hetekig javították. A Korall-tengeren és a Torres-szoroson át hajózva 1771-ben ért haza.
Bár a hajó fontos szerepet játszik Ausztrália történelmében, amennyiben az Endeavourt megtalálják, a roncsok valószínűleg Rhode Island államot illetik.
Illusztráció: Az Endeavour másolata - SAEED KHAN / AFP