A Népszavának nyilatkozó háziorvosok szerint, ha a nyakukba ömlik az összes időpontfoglalás, az kezelhetetlen helyzetet teremt majd a rendelőkben. Egy júniusi egyeztetésen már jelezték a Belügyminisztériumnak, hogy számukra elfogadhatatlan, hogy a házorvosi rendelőket call-centerekké alakítsák.
A Belügyminisztérium nemrégiben társadalmi egyeztetésre bocsátott egy, a szakrendelésekre történő időpontfoglalást újraszabályozó rendelet-tervezetet, amely alapján jövő márciustól a nem beutaló köteles szakrendelésekre is a háziorvosok foglalhatnának időpontot a pácienseiknek - írja a Népszava.
Az alapellátók tiltakoznak a tervezetben leírtak ellen és a egy beadványt terveznek eljuttatni a Belügyminisztériumnak a hétvégén, amit kedd délutánig a háziorvosok több mint egyharmada írt alá.
A Népszavának nyilatkozó háziorvosok szerint, ha a nyakukba ömlik az összes időpontfoglalás, az kezelhetetlen helyzetet teremt majd a rendelőkben. Egyikük arról beszélt, hogy innentől kezdve két sor lenne, az egyikben az ellátásra szorulók, a másikban az időpontfoglalást kérők vagy a már meglévő előjegyzéseiket módosítók gyülekezének.
Az új rendszerről még júniusban volt egy egyeztetés a szakmai szervezetek és az egészségügyet irányító belügyi vezetők között, amelyen a szakma már jelezte, hogy számukra elfogadhatatlan, hogy a házorvosi rendelőket call-centerekké alakítsák, ám úgy tűnik mindez hasztalan volt.
Békássy Szabolcs országos kollegiális vezető, gyakorló háziorvos szerint a háziorvosi rendelőkben használt szoftverekkel már most is képesek az alapellátó orvosok e-beutalót írni, ezeket azonban nem mindegyik ellátó tudja fogadni, mert az ehhez szükséges kódrendszerek még nincsenek összehangolva. Ha viszont ez a probléma megoldódik, akkor lényegében megszűnhetnek a papíralapú beutalók, ami szerinte már valóban csökkentheti az adminisztrációs terheket. Arra is tettek már javaslatot korábban, hogy az online időpontfoglalóhoz maguk a betegek is hozzáférjenek.
A rendszer most csak a szakrendelőknek és a kórházaknak ír elő időpont adási lehetőséget, „mi azt is szeretnénk elérni, hogy a későbbiekben egyéb szolgáltatók számára is legyen ez lehetőség” – mondta Békássy Szabolcs.
Pásztélyi Zsolt, a Medicina2000 Magyar Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke szerint a tervezett változtatás után is lesz lehetőség arra, hogy a beteg a nem beutaló köteles ellátásokra maga is kérjen időpontot közvetlenül az intézményekben. Ő ugyanis nem olvasott ki semmilyen kizárólagos háziorvosi kötelezettséget a jogszabály-tervezetből, az szerinte csupán egy újabb lehetőség.
A lap a Belügyminisztérium sajtóosztályát is megkereste kérdéseivel az intézkedés kapcsán, azonban nem kaptak választ.