Magyar György azt írta, hogy a személyi sérüléssel járó balesetek 2 százalékát okozza a sebességhatár túllépése. Szerinte ez az új szigorítástól nem fog lényegesen javulni.
Ahogy azt mi is megírtuk, május 1-től szigorúbban veszik a gyorshajtást, és a megengedett maximum 50 km/óra esetén már az 51 km/órás sebesség is bírságot von maga után.
A szabályozás módosításáról Magyar György ügyvéd a blogjában azt írta: „Nagyobb bevételt remélhet a rendőrség a gyorshajtás ellenőrzésének indokolatlan szigorításától, más eredményt azonban nem nagyon.”
Szerinte a személyi sérüléssel járó balesetek 2 százalékát okozza a sebességhatár túllépése, az új szigorítástól pedig ez nem fog lényegesen javulni.
Az új szabályok betartásának ellenőrzése műszaki kérdéseket is felvet. Ugyanis a hozzáférhető adatok szerint a legjobb műszerek is tévednek ± 1 km/órát, sőt, nagyobb sebességnél ± 1 százalékot. Ezért a hatóság dolga lesz a műszerek hitelességének bizonyítása.
Emlékeztetett rá, hogy a balesetek többi része az úgynevezett relatív gyorshajtás. Azaz az út-, a látási- és forgalmi viszonyokhoz képest helytelenül megválasztott sebesség. Ezt azonban lehetetlen mérni, baleset esetén a szakértői vizsgálata alapján állapítható meg.
A bünetetések módjáról azt írja:
„A gyorshajtást kétféle szabály alapján büntethetik. Aki például lakott területen 52-vel megy, az a közlekedési szabályok kisebb súlyú megsértését jelenti, ami a szabálysértési törvény szerint ötezertől 150 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható. De reménykedjünk benne, hogy a rendőrök kellően mérlegelik az egyes eseteket, és ha maradunk az 52-nél, azt legfeljebb figyelmeztetéssel szankcionálják, mert megtehetik.
Ez már csak azért is érdekes, mert aki lakott területen belül legalább 65-tel megy, és a kocsit nem állítják meg, nem törődnek vele, ki vezette az autót, hanem annak tulajdonosára vagy üzembentartójára – az objektív felelősségről szóló, szerintem az alkotmányosság határait súroló rendelkezések alapján – kötelezően 30 ezer forint közigazgatási bírságot szabnak ki. Tehát nincs egy tisztességes eljárás során megállapított személyes felelős, mégis jön a sárga csekk.”
Magyar végül arra jut, hogy
„miután az ismétlés a tudás anyja, idézzük újra: a személyi sérüléssel járó balesetek mindössze két százaléka vezethető vissza a megengedett sebesség túllépésére, tehát az úgynevezett abszolút gyorshajtásra.
(Forrás: 24.hu)