Véglegesen elfogadta csütörtökön a lengyel szejm az Európai Unió által kifogásolt bírósági fegyelmi kamara megszüntetését célzó tervezetet, a képviselők ugyanakkor leszavazták az ellenzéki többségű szenátus több módosítását.


A most még a lengyel államfő aláírására váró jogszabály értelmében a megszüntetett fegyelmi kamara tagjai a legfelsőbb bíróság más kamarájában folytathatják munkájukat, vagy - ha úgy döntenek - nyugállományba vonulhatnak. Egyúttal a legfelsőbb bíróságnál létrehoznak egy új, a szakmai felelősség ügyeivel foglalkozó kamarát, amelynek 11 bíráját az államfő jelöli ki a korábban sorsolással az összes legfelsőbb bírósági tag közül kiválasztott 33 fős csoportból. Az ötéves időszakra kinevezett 11 bíró a fegyelmi felelősség ügyei mellett az eddigi feladatkörében is dönteni fog.

A múlt héten a szenátusban megszavazott, most viszont a szejmben elutasított módosítások a többi között arról szóltak, hogy hatálytalanná vált volna a fegyelmi kamara összes eddigi döntése. Más módosítások azon bírák kiiktatását célozták, akiket a jelenlegi kormány idején elfogadott, az ellenzék által bírált előírások alapján neveztek ki.

Az Európai Bizottság (EB) múlt héten hagyta jóvá a lengyel kormány koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő tervét. Az ebben foglalt 23,9 milliárd euró értékű vissza nem térítendő támogatás és a 11,5 milliárd eurós kölcsön lehívása a szükséges feltételek - úgynevezett mérföldkövek - teljesítéséhez van kötve. Ezek egy része éppen a bírói fegyelmi rendszert érinti.

Ursula von der Leyen, az EB elnöke múlt heti varsói látogatásakor bejelentette: az első részletet a fegyelmi rendszert érintő módosítások végrehajtása után folyósítják. Az Európai Parlament azonban csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amelyben bírálta az EB-t a lengyel helyreállítási terv jóváhagyásáért, és felszólította az Európai Unió Tanácsát, hogy az összes feltétel teljesüléséig ne hagyja jóvá a lengyel tervet.

Piotr Müller lengyel kormányszóvivő az EP állásfoglalása kapcsán felidézte: a helyreállítási tervről Varsó több hónapos nehéz tárgyalások nyomán egyezett meg az EB-vel. "Sajnos az EP-ben és Lengyelországban is olyan erők vannak, amelyek szét akarják törni ezt a megállapodást" - utalt Müller a PAP hírügynökségnek nyilatkozva a lengyel ellenzék álláspontjára is.

Hangsúlyozta: Lengyelország teljesíti a jogi védelem és a bírói függetlenség minden kritériumát. Az EP döntése a szóvivő szerint azt mutatja, hogy az EP-képviselők körében "újból a politikai csatározás, nem pedig érdemi vita kerekedett felül", az EP-ben "a radikálisok csoportja újból alaptalanul támadja" Lengyelországot.

(MTI)

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le! Az Európai Unió legfontosabb politikai eseményeiről hetente értesülhetsz hírlevelünkből.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kedves Olvasónk!

Már csak egy kattintásra van szükség, hogy megerősítsd feliratkozási szándékodat! Amennyiben nem kapod meg megerősítő e-mailünket, kérünk, ellenőrizd a levélszemét mappádat.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!