Egy Dél-Amerika folyóiban honos folyami "szörny" teteme sodródott partra Floridában - írja a Live Science. Félő, hogy újabb invazív faj kezdett el terjedni az államban.
Az arapaima (Arapaima gigas) vagy pirarucu 3 méter hosszúra és 200 kilogrammosra is megnőhet. A mindenevő állat különlegessége mérete mellett az, hogy nyelvén fogak nőnek, hatalmas, kemény pikkelyeit pedig a piranhák sem képesek átharapni.
Solomon David, a Louisiana-i Nicholls Állami Egyetem munkatársa szerint az élőlények ugyan megjelenhettek Floridában, de egyelőre nem valószínű, hogy a faj jól boldogul a térségben. A hal szaporodásához specifikus körülményekre van szükség, ráadásul még csak egy példányt találtak, ami azt jelentheti, hogy a populáció nem stabil.
Az érintett arapaimát feltételezhetően házi állatként tartották.
Az egyedet vagy illegálisan engedték szabadon, vagy elpusztult a fogságban, és a tetemét eldobták. A hal maradványait a Caloosahatchee-folyónál találták meg, amely a Mexikói-öbölbe ömlik. A már bomlásnak indult állat eredetileg 3 méter hosszú lehetett.
David szerint a pirarucu eredeti hazájában már veszélyben van, hiszen a húsa iránt komoly a kereslet. Bár az arapaimákat már tenyésztik is, még mindig rengeteg halat a természetből fognak be.
A fajra egyébként meglepő szülői gondoskodás jellemző, a kifejlett pirarucuk hosszú időn át gondoskodnak utódaikról. A hal légzése is egyedi: 5-15 percenként a felszínre kell jönnie levegőért, hiszen az Amazonas oxigéntartalma jellemzően túl alacsony.