96 éves korában meghalt II. Erzsébet - jelentette be a brit királyi család a Twitteren. A bejegyzés szerint a királynő békében halt meg skóciai nyári rezidenciáján, Balmoralban csütörtök délután.

Halálának pillanatától elsőszülött fia, a 73 esztendős eddigi trónörökös, Károly az Egyesült Királyság uralkodója - egyben az anglikán egyház feje -, aki III. Károly néven lép a trónra.

Károly trónra lépése azt is jelenti, hogy az új király idősebb fia, Vilmos cambridge-i herceg a trónörökös. A király és hitvese este Balmoralban marad, és pénteken visszatér Londonba, tájékoztatott a Buckingham-palota.

II. Erzsébet, az Egyesült Királyság történelmének leghosszabb ideig hatalmon lévő monarchája 1952. február 6. óta uralkodott.

25 évesen lépett apja, VI. György helyébe, annak mindössze 56 éves korában bekövetkező halála után, de koronázási ceremóniáját csak 1953. június 2-án tartották meg a Westminster-apátságban, amit a televízió először közvetített élőben, így világszerte tízmilliók láthatták, megalapozva a fiatal királynő népszerűségét.

Erzsébet 1926. április 21-én született, apja akkor még York hercege volt, aki 1936-ban lépett a trónra, miután bátyja, VIII. Eduárd egy kétszer elvált amerikai nőt akart feleségül venni, amit az anglikán egyház nem engedélyezett, ezért kevesebb mint egy év után lemondott a trónról.

Erzsébet első nyilvános szerepléseire trónörökösként a második világháború alatt került sor. 1947-ben ment férjhez Philip Mountbattenhez, Görögország és Dánia hercegéhez, akivel házasságuk 73 évig tartott, Fülöp tavaly áprilisi haláláig. Négy gyermekük született: Károly walesi herceg, Anna hercegnő, András yorki herceg és Eduárd, Wessex grófja.

Erzsébet hetven évig tartó uralkodása bővelkedett a politikai változásokban a gyarmatbirodalom felbomlásától az észak-írországi konfliktuson át az Egyesült Királyság uniós csatlakozásáig, majd az EU-tagságnak véget vető brexitig. Beiktatásakor még Winston Churchill volt a miniszterelnök, a napokban kinevezett Liz Truss pedig a tizenötödik kormányfő, aki - ha rövid ideig is - hivatalban volt Erzsébet uralkodása alatt.

A királyi családnak is számos megrázkódtatást kellett átélnie ez idő alatt, melyek közül kiemelkedett a trónörökös Károly és Diana walesi hercegné házasságának válsága, válásuk, illetve a rendkívül népszerű Diana halála a rá következő évben, 1997-ben.

A királynőnek jelentős érdeme volt abban, hogy a család időnkénti, a bulvárlapok címlapjait eluraló botrányai, gyermekei válása ellenére a monarchia alapvetően népszerű maradt az Egyesült Királyságban, és hagyománytisztelete ellenére döntéseivel hozzájárult az intézmény modernizálásához. Személyes népszerűsége pedig a 2000-es években egyre nagyobb lett.

A Buckingham-palota csütörtökön közölte, hogy a királynő orvosi felügyelet alatt áll, miután orvosai aggasztónak találták egészségi állapotát, amiről értesítették közvetlen hozzátartozóit, akik csütörtökön Balmoralba siettek.

II. Erzsébet királynő gyengélkedésének árulkodó jele volt, hogy kedden Balmoralban bízta meg formálisan Liz Truss új miniszterelnököt a kormányalakítással, és ugyanitt fogadta el Boris Johnson volt miniszterelnök lemondását, jóllehet az utóbbi évtizedekben ez a ceremónia kormányváltások idején mindig a Buckingham-palotában zajlott. Az udvar akkori tájékoztatása szerint a királynő hónapok óta mozgásproblémákkal küzdött. Az utóbbi hónapokban a királynő több jelentős hivatalos programját is törölték.

II. Erzsébet volt a negyvenedik angol, illetve brit uralkodó azóta, hogy Hódító Vilmost 1066-ban a londoni Westminster apátságban Anglia királyává koronázták, de egyik elődjének sem adatott meg ilyen hosszú élet és ennyi idő a trónon.

A királynőtől a halála esetére kidolgozott protokoll alapján várhatóan tíz nap múlva vesznek végső búcsút egykori angliai rezidenciáján, a London nyugati határában fekvő Windsor kastélyban, ott, ahol néhai édesapja és férje, Fülöp edinburghi herceg is nyugszik.

A halálhír bejelentése a BBC-n:

Kapcsolódó

II. Erzsébet egy mindent elsöprő szerelem miatt lett királynő

A királynő élete nemcsak hosszú, de kalandos is volt.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!