Elhunyt George H. W. Bush volt amerikai elnök - jelentette be közleményben a Bush-család szóvivője. Az Egyesült Államok 41. elnöke kilencvennégy éves volt.


Idősebb Bush november 30-án, pénteken, helyi idő szerint este 10 óra után hunyt el. A bejelentés után közös közleményt adtak ki George H.W. Bush gyermekei, akik méltatták édesapjukat. "A legjellemesebb ember és a legjobb apa" - írták, és hálát adtak életéért.

George Herbert Walker Bush jómódú családba született 1924-ben. Édesapja Prescott Bush bankár, majd Connecticut állam republikánus szenátora volt. Tanulmányait a Phillips Academy elit középiskolában végezte. 17 évesen ott ismerkedett meg későbbi feleségével, az egy évvel fiatalabb Barbara Bushsal - aki idén áprilisban halt meg.

A 18. születésnapján, 1942-ben jelentkezett a haditengerészethez, ő volt a legfiatalabb, aki ugyan nem pilótaként, de részt vett bevetésen. A háborúban kis híján odaveszett, mert a japánok lelőtték a gépüket - neki sikerült megmenekülnie.

1945-ben vette feleségül Barbarát. 1948-ban végzett közgazdászként a Yale egyetemen. Texasba költözött, és sikeres olajvállalkozó lett. A hatvanas évektől kezdett aktívan politizálni, 1963-ban a megyei republikánusok elnökévé választották.

Az 1980-as évekig a Nixon- és Ford-kormányban több politikai pozíciót is kapott: volt ENSZ-nagykövet, a republikánus párt elnöke, kínai nagykövet, CIA-igazgató, majd 1980-ban a párton belül elindult az elnökjelöltségért, de Reagan legyőzte. 1983-ban alelnök volt, ekkor járt először Magyarországon.

George H. W. Bush 1988-ban megnyerte az elnökválasztást, így éppen abban az időben lett az Egyesült Államok elnöke, amikor egymás után váltották le a szocializmust a KGST országok, majd felbomlott a Szovjetunió.

Az első amerikai elnök volt, aki hivatali minőségében járt Magyarországon. 1989. július 11. és 13. között volt Budapesten. 1990-ben az első magyarországi szabad választások után fogadta Antall József miniszterelnököt, 1991 augusztusában pedig telefonon tárgyalt vele a Gorbacsov ellen szervezett államcsíny kapcsán.

Hivatali idejére esett a hidegháború vége, és irányítása alatt vívták meg az első iraki háborút - Kuvait felszabadítására - 1991 elején.

Az amerikai sajtóban megjelent első méltatások azt említik, hogy igazi úriember volt, és kiemelik, hogy mindig ragaszkodott a hagyományos amerikai értékrendhez. Emlékeztetnek rá, hogy egészen tavalyig aktív életet élt - a 90. születésnapját ejtőernyős ugrással ünnepelte meg -, tavaly óta azonban a Parkinson-kór kerekesszékbe kényszerítette. Feleségével, Barbarával 74 éven át élt házasságban.

A The Washington Post című lap szerint halála egy korszak végét jelenti. A volt elnököt nagylelkűség és udvariasság jellemezte, ugyanakkor versenyszellem és nagyon nagy ambíció is lakott benne. "Képes volt kemény kampányokat vezetni és háborúba vinni a nemzetet, de fő eredményeit a tárgyalóasztalnál érte el" - írta a washingtoni lap.

A The New York Times "képzett bürokratának" és "diplomáciai játékosnak" nevezte idősebb Busht, aki "a Szovjetunió összeomlása és Kelet-Európa felszabadulása alatti árnyalt kormányzásával segített véget vetni a négy évtizedes hidegháborúnak és a nukleáris fenyegetettségnek".

A CNN hírtelevízió a többi között megemlítette, hogy 1836 óta az első olyan elnök volt, aki alelnökként szállt küzdelembe a Fehér Házért és megválasztották, és a második olyan ember az Egyesült Államok történetében, akinek a fia - George W. Bush - is elnök lett.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!