Soha nem készült még olyan pontos modell az univerzumról, mint amit a Tokiói Egyetem kutatói a Kaliforniai Egyetemmel együtt, mesterséges intelligencia és gépi tanulás segítségével alkottak meg. A módszer az analitikus számításokat és a hagyományos szimulációkat is összefoglalja, így egy minden eddiginél pontosabb modellt jelent.
A korai, univerzumot leíró modelleket még papíron számolták ceruzával, majd később a számítógépek megjelenésével már pontosabb eredmények születhettek. A szuperszámítógépek képesek voltak milliónyi részecske mozgását milliónyi évre vetítve szimulálni, ezzel pedig
modellezni, hogyan alakult az univerzum olyanná, amilyennek most ismerjük.
A Tokiói Egyetem kutatói most kifejlesztettek egy harmadik módszert az univerzum lemodellezésére, ez pedig mesterséges intelligenciát és gépi tanulást is alkalmaz. Ez sokkal pontosabbnak bizonyult, mint a számítás alapú szimulációk, az alábbi képen például a vörös foltok a pontatlanságokat mutatják az utóbbi szimulációban, amit a gépi tanulással már sikerült kikerülni.
A módszerrel a kutatók azt a folyamatot tanulmányozzák, ahogy a "kozmikus háló" létrejött: ahogyan a viszonylag egységes univerzumban a sűrű anyagok sűrűbbé, a ritkábbak pedig ritkábbá váltak - írják a kutatók egy sajtóközleményben. A szakértők ahhoz hasonlítják a módszert, ahogy a mesterséges intelligencia képes egy fiatal emberről megmondani, hogyan fog kinézni idősebb korában - a korai állapotok ismeretében azt is képes megjósolni, hogyan változik például az univerzum.
A kutatók úgy gondolják, hogy hamarosan még ennél is pontosabb és nagyszabásúbb modelleket tudnak majd legyártani a fejlődő mesterséges intelligencia segítségével.