„Megalázó” – így értékelte egy ápolónő az egészségügyi szakdolgozók fizetésemelését. Átlagosan bruttó 30-55 ezerrel kapnak többet, miközben tombol a járvány és közeleg a szolgálati jogviszony - írja a Népszava.
Keserű szájízt okoz, hogy a most novemberi 20 százalékos emelés, valójában csak 16,5 százalék – mondta a Népszavának Balogh Zoltán, a Magyar Szakdolgozói Kamara elnöke.
"Ennek az a magyarázata, hogy nem a múlt havi bérre emelték rá a húsz százalékot, hanem a 2019-es bruttó bérekre. A mostani emelés bruttó 15 ezer és 75 ezer forint közötti többletet jelent. A legnépesebb fizetési kategóriában bruttó 30-55 ezerrel visznek haza többet a dolgozók, mint egy hónappal korábban" - mondta.
"Van olyan nővér az osztályunkon, akik kerek perec megmondta a főorvosnak, hogy mostantól végezze maga a saját munkáját, ha már januártól másfél milliós lesz a bére. Mert ő ugyan mostantól nem fogja" mondta a lapnak egy ápolónő, aki hozzátette: Az osztályon sok orvosi feladatot az ápolók végeznek, ők kérik például a diagnosztikai vizsgálatokat, kötik be az infúziót, vezetik le az orrszondát.
Egy másik ápoló, aki egy nagy kórház belgyógyászatán dolgozik, arról beszélt, hogy az orvos a csak "reggeli kis viziten és a heti két-háromszori nagyvizitre jön oda", mégis sokkal több pénzt keres.
"Éveket tanultam, mire intenzíves szakápoló lettem, ám ezt mindössze, havonta 4800 forintos pótlékkal honorálja a rendszer" - tette hozzá.
"Valóban nagyon kevéssel lett több az ápolók bére" - erősítette meg Soós Adrianna, az Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke. Hozzátette: míg eddig az orvosi és a szakdolgozói bérek között 300 ezer forintos különbség volt, januártól ez akár milliós is lehet.
Ráadásul, akik novemberben a koronavírus miatt karanténba kerültek, meglehetősen nehéz karácsony elé néznek. Az ilyen helyzetekre járó, 100 százalékos táppénzt csak nagyon körülményes, bürokratikus ügyintézéssel hetekkel később folyósítják. „Itt állnak családok a karácsony előtt úgy, hogy decemberben gyakorlatilag fél fizetést kapnak.”