Elon Musk maga is megosztott korábban egyet. Az önjelölt szakértők repülési útvonalakat és baljós hangulatú felhőket „elemezgetnek”. A Helene hurrikán után komoly gondokat okoztak a gyorsan terjedő álhírek.


Még el sem érte Florida partjait a Milton hurrikán, már szélsebesen terjednek a legelképesztőbb álhírek az időjárási jelenséggel kapcsolatban - írja elemzésében a Heatmap.com.

az állam történetének legnagyobb ilyen műveleteként az érkező újabb hurrikán miatt, miközben a rendőrség segítségével juttatják el a hiányzó üzemanyagot a benzinkutakra.

A helyzetet nem könnyíti, hogy eközben viharos sebességgel terjednek az álhírek az összeesküvés-elméletekre fogékony közönség körében. Többek között olyan videók terjednek, amelyekben a Siritől kérdeznek az emberek az érkező Milton hurrikánról, az intelligens személyi asszisztens pedig múlt időben válaszol. Ebből pedig azt a következtetést vonják le, hogy az amerikai kormány már régen eltervezte a mesterséges hurrikánt.

A közösségi-oldalakon olyan videók is akadnak, amikben a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal gépeinek repülési útvonalát „elemzik” és vetik össze vészjóslónak tűnő felhőkkel, szintén a kormány érintettségének „bizonyítékaként”.

A Heatmap.com cikkében kiemeli, hogy egy héttel ezelőtt, a Helen hurrikán puszításakor látszott igazán, mennyire gyorsan terjednek az katasztrófával kapcsolatos álhírek. Szerintük ennek egyrészt az az oka, hogy a mesterséges intelligencia képalkotási eszközeivel könyebben terjeszthetik az álhíreket, mint korábban valaha. Másrészt, a tartalommoderálási szabályok leépítése a közösségi platformokon, például az X-en.

A moderálási szabályok könnyítése miatt említett X közösségi platform (korábbi Twitter) vezetője, Elon Musk maga is megosztott korábban álhíreket. A milliárdos üzletember például megosztott olyan posztot, ami szerint a Szövetségi Vészhelyzetkezelő Ügynökség aktívan blokkolta a Helene hurrikán áldozatainak felajánlott adományokat. Ezt később az ügynökség tisztviselői cáfolták.

Musk annak a fake newsnak a terjesztésébe is beszállt, miszerint az észak-karolinai hatóságok nem segítenek a katasztrófa sújtotta lakosoknak, illetve hogy a rendőrség megfenyegette a vészhelyzetkezelő ügynökség munkatársait, hogy letartóztatja őket, ha akadályozzák a mentési és segélyezési munkát. Több állításában azt sugallta, hogy a bevándorlók már kimerítették a szövetségi katasztrófa-alapokat, ezt azonban az ügynökség később szintén cáfolta.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!