Ez már nem mentőakció, hanem sokkal inkább egy humanitárius építőmérnöki munka


- erről beszélt Ángel García Vidal, a kútba esett kisfiú kimentésére felállított csapat vezető mérnöke szerdán, miután továbbra sem sikerült áttörést elérni a kétéves gyermek utáni kutatásban.

Julen Rosello még január 13-án esett be a jelöletlen nyílásba, amikor egy birtokon sétált szüleivel Totalán városában Málaga tartományban.

Drill and excavation site around 107m well in #Totalán, rescuing #Julen #GoogleEarth #AfterEffects pic.twitter.com/SzrIbBQSV8

- frédérik ruys (@fruys) January 19, 2019

A kút átmérője meglehetősen keskeny, mindössze 25 centiméter, de több mint 100 méter mély, és ez jelenti a legnagyobb kihívást a gyerek megtalálásában.

Rescue services trying to reach a two-year old boy who fell down a well hole in Totalan, Málaga (Andalusia) yesterday. This photo being broadcast by media. Parents have said they heard him cry inside. pic.twitter.com/89iYcJ9JuX

- Matthew Bennett (@matthewbennett) January 14, 2019

A mentőcsapat tagjai először azt tervezték, hogy kiszélesítik a járatot, de az ötletet hamar elvették, mert félő volt, hogy a törmelékek a gyerek fejére hullanak, aminek életveszélyes következményei lehettek volna. Ezért azt találták ki, hogy a kúttal párhuzamosan lyukat fúrnak a Földbe.

A munkálatokat több tényező is rendkívül megnehezítette. Az érintett domboldal egyenetlen, ezért a tonnás munkagépeket nem volt egyszerű a helyszínre vinni, ráadásul a terveket többször is módosítani kellett a terület egyedi adottságai miatt. Mivel a terepről egyáltalán nem álltak rendelkezésre geológiai adatok, a fúrás során sokszor problémákba, egészen pontosan kőkemény gránitba ütköztek.

Ahhoz, hogy egyáltalán fúrni tudjanak, előbb 30 métert el kellett bontani a domboldalból, mert még a gépek nem lettek volna képesek 50 méteres mélységnél lejjebb haladni. A durva kőzetet a szerkezeteknek majdnem egy hétbe telt teljesen átütni, végül szerdán érték el a megfelelő mélységet. A folyamatot ezen a ponton tovább lassította, hogy a lyuk a vártnál szűkebbre sikerült, ezért ki kellett szélesíteni azt.

ANALYSIS: Why did they spend 6 vital days to lower the slope with 30 meter in #Totalan? It's because the boring machine (MAIT 260) can with the used drill go no deeper than 50 meters. They want to reach the stop at 70 meters of depth, so they needed to lower the slope. #Julen pic.twitter.com/MYVU1OiAW5

- GHoeberX (@ghoeberx) January 19, 2019

A járatot most kibélelik, hogy véletlenül se omoljon be, majd fémvázas kapszulákban engednek le bányamentőket, akik 40-60 perces váltásokban kézi erővel megkezdik összenyitni vízszintesen a két egymás mellett haladó járatot.

Bár a mentésben résztvevők közül már senki nem szeretne becslésekbe bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy mennyi időbe telhet még, amíg eljutnak a kisfiúhoz, várhatóan az első bányászok leeresztésétől számítva 24 órán belül meg fogják találni a gyermeket.

A mentőakció precedens nélküli, nem lehet korábbi tapasztalatokra hagyatkozni, ezért is elég nagy a veszélye, hogy az ereszkedés közben komplikáció lép fel. A felszínen egy sürgősségi mentőorvosokból álló egység követi majd végig a fejleményeket, hogyha bármi történne, azonnal közbe tudjanak avatkozni.

Y si existen los milagros? #Julen #totalan pic.twitter.com/x1rHKRwhli

- Mar

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!