A jegybankelnök szerint Magyarország pénzügyi szempontból az Unió öt legsebezhetőbb országa között van.


Nem először szállt bele Matolcsy György a kormány gazdaságpolitikájába – ezúttal az Egerben megtartott Közgazdász Vándorgyűlés alkalmából – tudósít a Telex.

Az előadását azzal kezdte, hogy ő most tényleg a valóságról fog beszélni. Ezután

„Reméljük, decemberben már csak 7 százalék lesz, ez varázslat, de van velünk egy kudarc” – fogalmazott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

Szerinte Magyarországon visszatért a 70-es évek inflációs képe. Mint mondta: nem az infláció vagy növekedés a dilemma. Az infláció ugyanis megeszi a növekedést, ez az 1970-es évtized fő tanulsága, hogy előbb harcolni kell az infláció ellen, és csak utána lehet növekedés.

Matolcsy szerint a jegybank időben jelezte az inflációt, de a kormány nem csatlakozott a jegybank inflációt letörő intézkedéseihez. Eleinte a kormány a magas deficittel és az élelmiszerárstoppal tüzet akart oltani olajjal, csak hozzáadott az inflációhoz.

– fogalmazott az MNB elnöke.

A Telex tudósítása szerint Matolcsy György azzal folytatta, 2022 októberében, amikor a forint nagyon rossz állapotban volt, az MNB vészhelyzeti programot vezetett be, anélkül nem lenne most reális az egy számjegyű infláció.

„Négy negyedév visszaesése tükrözi az infláció következményeit. És az infláció, mint a szegények adója, éppen a szegényektől és a nyugdíjasoktól vette el a legtöbb forrást” – fogalmazott a jegybankelnök.

Matolcsy beszélt arról is: „Tisztában kell lenni vele, hogy Magyarország kockázati megítélése nem jó, pénzügyi szempontból a legsebezhetőbb öt ország között vagyunk. Innen csak összefogva lehet továbblépni.”


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!