A minimálbér 15, a garantált bárminimum 10 százalékkal emelkedhet december 1-től a kedvező kormányzati döntés esetén.
Január helyett már december 1-től emelné a kormány a minimálbért és a garantált bérminimumot, vette észre a Világgazdaság az M1 kedd reggeli műsorában.
„Olyan javaslat van a kormány asztalán a munkaadók és a munkavállalók jóvoltából, amellyel előrehoznák december elsejére a két bérelem, az emelt minimálbér és a garantált bérminimum kifizetését. Ezzel a leghátrányosabb helyzetűeket tudnánk kompenzálni” – mondta Czomba Sándor a folyamatban lévő bártárgyalásokról. A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár szerint egyáltalán nem biztos, hogy a sajtóban korábban felöppent, egyszeri százezer forintos béren kívüli juttatást, amelyet a munkaadók év végéig adnának a munkavállalóknak lenne a megoldás a probléma kezelésére, ugyanis ez éppen a minimálbéresek helyzetén nem javítana.
„Szerintem ez sokkal jobb ajánlat, ami a kormányzat részéről elfogadható lesz” - mondta az államtitkár, miközben jelezte, hogy nincs még kormányzati döntés. Czomba Sándor szerint egyelőre úgy tűnik, mindhárom fél el tudja fogadni a minimálbér 15 százalékos emelését, a 10 százalékos garantált bérminimum-emelés kapcsán ugyanakkor vannak még viták, a munkaadók ennél kevesebbet adnának. A vállalkozói oldal még a harmadik negyedéves GDP-adatokra vár, amelyeket november közepén tesz közzé a Központi Statisztikai Hivatal, lényegében ettől és a recesszió elkerülésétől tette függővé a bérmegállapodás aláírását.
A Világgazdaság úgy számol, hogy mivel idén a minimálbér január elsejétől 232 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig 296 400 forintra emelkedett, így egy 15 és 10 százalékos emeléssel a kötelező legkisebb munkabér 266 ezerre, míg a szakmunkás-minimálbér 326 ezerre emelkedne. Az előbbi nettója 176 ezerre, az utóbbié 217 ezer ugorhatna 2023. december elsejével.