A 9,2 milliárdos beruházással épülő iskola létrehozásában Póka Egon lánya is részt vesz, aki szerint Tátrai Tibor, Frenreisz Károly és Ferenczi György is ott lesz az oktatók között.


Március végén derült ki, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója, Demeter Szilárd által megalapított Petőfi Zenei Tanács már jövőre szeretne elindítani egy popzenei főiskolát, amit a Hobo Blues Band 2021-ben elhunyt basszusgitárosáról, Póka Egonról neveznek el. Erről a Bikini basszusgitárosa, Németh (Lojzi) Alajos beszélt a Magyar Narancsnak.

„Az édesapámmal közösen megálmodott intézmény 25 évnyi tapasztalatból és egy örökmozgó fejlődési vágyból született; nevezetesen egy olyan iskolát terveztünk, ahol egyszerre tudja a szakmai tudást és a muzsikus léttel járó tapasztalatot elsajátítani a növendék, miközben a tehetséges diákok részére a lehető legtöbb megjelenési lehetőséget tudjuk biztosítani” - mondta erről a Szeretlek Magyarországnak Szakadáti-Póka Vanessza.

Korábban a Lángoló.hu-n Demeter Szilárd arról beszélt, számára Póka Egon halála után becsületbeli ügy volt, hogy az általa kitalált intézmény elinduljon.

A könnyűzenei képzési központ létrehozásáról még a zenész halála előtt, 2020 augusztusában döntött a kormány. Ehhez komoly forrást is biztosítottak, a Közbeszerzési Értesítő szerint a Kőbányai úton, a MÁV Északi Járműjavító telepen

nem messze a Magyar Állami Operaház új kiszolgáló bázisától, az Eiffel Műhelyháztól, valamint a Városligetből kitelepített Közlekedési Múzeumtól.

A felsőoktatási hátteret a Miskolci Egyetem biztosítja majd.

„Az elmúlt évek tervezési és előkészítő munkálatai lassan révbe érnek, így a Miskolci Egyetemmel együttműködve szándékozunk elindítani a Kortárs Könnyűzene Alapszak (BA) képzést, amelyben 8 szakirány (ének, basszusgitár, gitár, ütőhangszerek, billentyűs hangszerek, trombita, harsona és szaxofon) kap helyet” - részletezi Szakadáti-Póka Vanessza.

„A PEMA legfőbb küldetése a mindenkori diákok zenei (hangszeres és énekes) fejlesztése, támogatása. Ennek jegyében elsődlegesen a hangszeres képzésre fókuszálunk, illetve az ehhez szorosan kapcsolódó hangszerelés, dalszerzés, szövegírás előadásokra.”

Ugyanakkor tanítanak majd a zenei előadóművészethez kötődő vállalkozási és jogi ismereteket, menedzsmentet és marketing tantárgyakat is. „Külön figyelmet kívánunk fordítani továbbá a színpadi jelenlét egyéb komponenseire, azaz a retorikára és a mozgásra is.”

Szakadáti-Póka Vanessza azt mondja, már a tanárok egy része is megvan.

„Jövendőbeli tanári karunkat fogják erősíteni hazánk elsőszámú könnyűzenei iskolájának, a Kőbányai Zenei Stúdiónak neves művészei is.”

A Kőbányai Zenei Stúdiót egyébként szintén Póka Egon alapította, Gyimesi Lászlóval együtt, még 1996-ban. Itt 2+1 éves szakképzés folyik, énekes szólista, húros/vonós, ütős, billentyűs és fúvós szakirányon.

A Póka Egon Művészeti Akadémia oktatói gárdájának teljes névsorát Szakadáti-Póka Vanessza szerint csak a sikeres akkreditációt és a szakindulást bejelentő tájékoztatóban közlik majd. Ez már 2023 őszén megtörténhet, ugyanis az indulást 2024 szeptemberére tervezik.

A felvételivel kapcsolatbanazt lehet tudni, hogy a BA képzés minden érdeklődő számára nyitott lesz, azaz érettségi után bárki jelentkezhet a felvi.hu rendszerén keresztül.

- teszi hozzá Szakadáti-Póka Vanessza.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!