A világjárvány kitörésekor Magyarország szinte mindenki, még az európai szomszédai, előtt is bezárta kapuit. Kivéve ha az elmúlt 6 hónapban már átestek a koronavíruson - adta hírül a CNN.

Szeptember elején lépett életbe az a szabály, amellyel Magyarország megnyitotta a kapuit azok előtt, akik 6 hónapon belül estek át a víruson.

Izland is hasonló szabályt tervez bevezetni. Ott jövő héttől már maszkot sem kell hordania annak, aki már kigyógyult a vírusból.

Dr. Ania Wajnberg, a New York-i Shinai Mountain Kórház professzora azt mondta, hogy ez egy ésszerű megoldás lehet az újranyitásra.

"Elméletileg lehetséges, hogy van olyan, aki az antitestek ellenére is védtelen marad a vírussal szemben, de azért az eddigi összes kutatás azt mutatja, hogy a legtöbb koronavírusból meggyógyult emberben hónapokig van annyi antitest, hogy ne tudjon újra megfertőződni."

hirdetés

Wajnberg professzor és csapata eddig több, mint 30.000 olyan embert vizsgált és tanulmányozott, akik átestek a víruson. Az emberek 90%-ának elegendő antitestje volt a vírus elpusztításához a fertőzés után még jó néhány hónapig. Tehát alacsony a kockázata annak, hogy közülük valaki belép Magyarországra és megfertőződik.

Izland vezető epidemiológusa, Thorolfur Gudnason is ugyanarra a következtetésre jutott országa saját adatai alapján.

"Úgy gondolom, hogy jelenleg ez a legbiztonságosabb módja az utazásnak. Persze semmi sem 100 százalék" - mondta az izlandi kutató.

Izlandon egyébként december 10-én vezetik be a gyógyultak karantén-mentességére vonatkozó új utazási szabályokat, amit egy európai labor által kiállított PCR-teszttel kell bizonyítani.

Az ország jelenleg is tárgyalásokat folytat a többi északi országgal - Svédországgal, Dániával, Finnországgal és Norvégiával is - annak érdekében, hogy ők is vezessék be a karanténmentességet a gyógyultak számára.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már egy áprilisi közleményében azt tanácsolta, hogy ne adjanak karanténmentességet a koronavíruson átesetteknek.

"Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a Covid-19-ből felépült és antitestekkel rendelkező emberek védve lennének egy második fertőzéssel szemben" - olvasható a tudományos tájékoztatóban.

Emellett a WHO szerint az a legnagyobb probléma, hogy ez a mentesség arra sarkallhatja az embereket, hogy megpróbáljanak minél hamarabb túlesni a halálos víruson, a szabad utazás reményében.

Más szakértők szerint azonban anyagilag kifejezetten előnyös, hogy az antitestekkel rendelkező gyógyultakat egyelőre nem kell beoltani, mégis védettek a vírussal szemben.



hirdetés