Bár az akciót sikeresnek, sőt hősiesnek ítélik a közvéleményben, nem kizárt, hogy az akciófilmbe illő manőverek egy része felesleges kockázatvállalás volt.
Ahogy arról szerdán beszámoltunk, a leglátványosabb akciófilmeket idéző autós üldözés folyt az M2-es autóúton: a rendőrök követni kezdetek egy Mercedest, ami alkalmanként 200 km/óra fölé gyorsított, majd többszöri ütközés és leszorítás után végül sikerült megállítaniuk az ámokfutót. Az akcióban részt vevő egyik rendőr részletesen is mesélt élményeiről.
A Telex most belsős forrásokra hivatkozva arról ír, hogy bár a rendőrség nyilvánosan méltatta az eljárást, még adódhatnak belső viták az eset miatt, mert több szabálytalanságot is elkövethettek az üldözők. Egy rendőrségi szakértő szerint nem biztos, hogy a rendőröknek joguk volt az akciófilmbe illő intézkedéshez.
Ez nem Amerika, sem ütközéssel, sem leszorítással nem kényszeríthetnek megállásra egy szabálytalan autót a magyar rendőrök – mondta el a portálnak a megkérdezett szakember. A videó megtekintése során a névtelenséget kérő bennfentes arról beszélt, hogy szabályos és szabálytalan elemeket is felfedezett a rendőrségi akcióban.
Mint mondta, a felvétel első másodperceiben jól döntöttek a rendőrök, amikor az elöl haladó megpróbálta lelassítani a hátsó rendszám nélkül közlekedő E osztályos Mercit. Ugyanakkor a szakértő szerint Vác területéről kiérve az M2-re hajtva sem csatlakozott a két rendőrautóhoz erősítésként néhány további egység.
A kockázatot csupán azzal próbálta enyhíteni a második rendőrautó jobb első ülésén ülő rendőr, hogy intett a mögöttük haladóknak. A felvételek szerint ez nem sikerült neki, mert több autó is közvetlenül mögöttük haladt, potenciálisan veszélyes helyzetben. A szakértő szerint nem volt elég járőr a mögöttük érkező járművek feltartásához.
A rendőröknek ilyen esetekben egy hatvanoldalas, nem nyilvános módszertani útmutatót kell követniük. A szakember szerint bár néhány kormánymozdulat túlzásnak tűnik, a szakértő szerint a rendőrségi Škoda Octavia azért kacsázott az ámokfutó előtt, hogy csökkentse az esélyét, hogy a Mercedes kikerüli, majd nagy gázzal elhajt.
A videó harmincadik másodpercénél úgy tűnik, hogy sikerül megállítani az ámokfutót, de a mercedeszes végül visszatér a szélső sávba. A megszólaltatott szakértő szerint ekkor vált egyértelművé, hogy a megszokott módon nem sikerül kivenni a forgalomból a száguldozót, ekkor viszont a járőrök szerinte rosszul mérlegeltek, amikor az üldözés folytatása mellett döntöttek.
A rendőrök valószínűleg nem számoltak azzal az észszerűtlen lehetőséggel, hogy a Mercedes azon az áron is megpróbál elmenekülni, hogy közben esetleg ütközésbe keveredik az őt üldözőkkel. Miután ez megtörtént, az ámokfutó megpróbált utat törni magának a két rendőrautó közt, ezért az, amelyik eddig előtte haladt, egy határozott kormánymozdulattal az M2-es két forgalmi irányát elválasztó betonelem felé vezette a menekülő Mercedest, majd az nagy erővel a betonnak ütközött.
A szakértő szerint további indokolatlan manőver volt, hogy a három keréken guruló autónak ismét nekiütközött a rendőrségi Škoda. Összességében véleménye szerint, bár a rendőrség azt kommunikálta, hogy az őrült száguldozót a szakszerűen eljáró rendőrök példás módon állították meg, de később a rendőrségen vitákat válthatnak ki a manőverek. Szerinte felmerül a kérdés, hogy milyen módszerrel lehetett volna elejét venni a három autó összetörésével végződő üldözésnek, de ez a körülményektől is függ.
Hozzátette azt is: további probléma, hogy a rendőrség szolgálati autóin évek óta nincs casco biztosítás, ezért az eset belső és bírósági kivizsgálásának eredményén múlhat, hogy az összetört rendőrautókban keletkezett károkat kinek kell megtérítenie.