Magyar papírjai is lehetnek annak az orosz üzletembernek, akinek az ingatlanjaira száznál is több finn rendőr és katona csapott le szeptember 22-én szombatra virradó éjjel.


Több millió eurós adócsalási ügy miatt indult nyomozás során tartottak házkutatásokat, valamint a finn Nemzeti Nyomozó Iroda repülési és hajózási tilalmat rendelt el az adott területen. A kiterjedt művelet 17 ingatlant érintett, és több embert is őrizetbe vettek az üggyel kapcsolatban.

Mint azt többek között a Helsingi Sanomat és a Helsinki Times megírta katonai forrásokra hivatkozva,

a hétvégi akció célpontja egy Airiston Helmi nevű, orosz tulajdonban lévő finn vállalkozás volt. Ezt évek óta figyeli a finn hadsereg és a finn elhárítás.

A cég 2007 óta vásárol fel szigeteket és ingatlanokat Finnország délnyugati részén, a Balti-tenger stratégiai fontosságú hajózási útvonalaihoz közel. Ez köti össze Finnországot a többi európai országgal, illetve Svédországgal. A felvásárolt területek nincsenek messze egy olajfinomítótól sem.

A finn lapok azt írják, hogy

a cég vezetője egy orosz üzletember, aki máltai állampolgársággal is rendelkezik és Magyarország a bejelentett tartózkodási helye.

A 444 kikérte az Airiston Helmi finn cégbírósági papírjait, és azt írják:

valóban Magyarország szerepel a céges tisztviselő, Pavel Melnikov tartózkodási helyeként.

"Legalább ilyen érdekes, hogy Pavel Eduardovich Melnikov neve szerepel a 444 és a Direkt36 részére januárban érkezett feladó nélküli borítékban, ami ismeretlen szerzője szerint a magyar letelepedési kötvényprogramban résztvevő egyes külföldi állampolgárok neveit tartalmazza. A finn cégadatbázis szerint

a vállalkozás egy másik tisztviselőjét Shamugiya Shota-nak hívják, és Melnikovhoz hasonlóan az ő neve is szerepel a 444 és a Direkt36-hoz év elején eljutott “kötvényes” borítékban.

Ugyanez a boríték volt az alapja a 444, a Direkt36 és az orosz Novaja Gazeta nevű újság közös nyomozásának, amiben két héttel ezelőtt bemutattuk, hogy a letelepedési programban jutott magyar papírokhoz mások mellett az orosz külföldi hírszerzés vezetőjének családja, ezt pedig azóta az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában is megerősítették" - írja a 444.

Az elmúlt években összesen közel 4 millió eurót, vagyis 1.3 milliárd forintot költöttek földvásárlásra Finnország délnyugati részén, a Balti szigetvilágban, és a cégadatokból nem derül ki, honnan volt erre pénzük, mivel többnyire veszteségesen működtek.

A környéken sokat építkezett a cég. A Helsingi Sanomat pedig olyan fotókat közölt az ingatlanokról, amelyeken nemcsak a cég biztonsági kamerái láthatók, hanem beöltöztetett próbababák is - az egyikükre terepszínű ruhát adtak.

A finn kormányfő, Juha Sipilä egy vasárnapi interjúban azt mondta, hogy jelentős pénzmosás és adócsalás elleni akcióról volt a hétvégi. Egy kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy szigoríthatják a nem EU-s állampolgárok Finnországi földszerzését, és ezen már régóta dolgozik a védelmi minisztérium.

Mint azt mi is megírtuk, az elmúlt években magyar letelepedési kötvényt vásárolt több olyan személy is, akik komoly biztonsági kockázatot jelenthetnek Magyarország és az Európai Unió számára. A Direkt36 és a 444 információi szerint a szír állampolgárságú Salmo Bazkka - az olasz hatóságok azzal gyanúsítják hogy egy nemzetközi, pénzmosással foglalkozó bűnszervezet tagja. A másik a szintén szír állampolgárságú Atiya Khoury, aki szerepel az Egyesült Államok szankciós listáján, az amerikaiak szerint ő Bassar al-Aszad szíriai elnök egyik legfontosabb pénzembere.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!