Kiderült, hogy az árapály ciklusok miatt a melegebb tengervíz mélyen behatol a gleccserekbe, ami jelentősen felgyorsítja az olvadásukat. Van olyan gleccser, amibe máris 200 méteres üreget vájt a tengervíz.


A jég és az óceán kölcsönhatásának egy korábban ismeretlen módját fedezték fel Grönlandon a Petermann-gleccser vizsgálatakor. Ez sajnos azt jelentheti, hogy a tudósok eddig jelentősen alábecsülték a jégolvadás okozta várható tengerszint emelkedés mértékét.

A Kaliforniai Egyetem és a NASA közös kutatásában műholdas radaradatokat vizsgáltak. Kiderült, hogy a Petermann-gleccser alapvonala – ahol a jég kiválik a földmederből és lebegni kezd az óceánon – jelentősen eltolódik az árapály ciklusok alatt. Ez lehetővé teszi a melegebb tengervíz behatolását a gleccserbe, ami jelentősen felgyorsítja az olvadást.

"A Petermann alapvonalát sokkal inkább lehetne alapzónának nevezni, mert 2-6 km között ingadozik, a hullámok mozgásának megfelelően. Ez a vártnál nagyobb a szilárd gleccserágyak esetében" – mondta Enrico Ciraci kutatásvezető.

Miközben a Petermann-gleccser alapvonala 2016 és 2022 között majdnem 4 kilométerrel visszahúzódott, a víz mintegy 200 méteres üreget vájt a gleccser mélyén, ami 2022-ben végig változatlanul megmaradt.

"Ettől a jég-óceán interakciótól a gleccserek sokkal érzékenyebben reagálnak az óceán vizének felmelegedésére" – mondta Eric Rignot, a tanulmány társszerzője, utalva arra, hogy a jelenleg érvényes klímamodellekben ezzel az új felfedezéssel még nem számoltak.

Persze, nem csupán a Petermann miatt, hanem az összes olyan gleccser miatt, aminek van óceáni „kijárata”. Ilyen a legtöbb észak-grönlandi, és az összes antarktiszi gleccser.

Az elmúlt néhány évtizedben a grönlandi jégtakaróból több milliárd tonna jég vándorolt az óceánba. Ennek legfőbb oka az óceánok vizének felszín alatti melegedése, ami pedig egyértelműen a klímaváltozás miatt történik.

Via Science Daily


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!