Két éve lépett először a nyilvánosság elé Mary Cain, aki azt állította, hiába volt a leggyorsabb lány az Egyesült Államokban, miután csatlakozott a Nike Oregon Projecthez és edzéseinek irányítását Alberto Salazar vette át, egy romlott, bántalmazó rendszer részévé vált.
Kapcsolódó
Majdnem öngyilkosságba kergette leggyorsabb atlétáját a doppingedző
"Beragadtam egy olyan rendszerbe, amely elpusztítja a fiatal lányok testét" - mondta Mary Cain.
Az öngyilkossági kísérletekig fajuló lelki terrornak a visszavonulás vetett véget, de Cain ennyivel nem érte be, hétfőn keresetet nyújtott be Oregonban a sportszergyártó céggel és Alberto Salazarral szemben. A célja, hogy 20 millió dollárt kapjon azokért a bántalmazásokért, amelyeket az elit edzésprogram során elszenvedett.
Állítása szerint az edzője folyamatosan terrorizálta, azt mondta neki állandóan, hogy túl kövér, nagy a melle és a feneke.
Ügyvédjei azt is állítják, hogy Salazar és a Nike több alkalmazottja gyakran szexista és tárgyilagos megjegyzéseket tettek a női sportolókra, elsősorban a megjelenésükre és súlyukra összpontosítva, miközben férfi sportolókkal kapcsolatosan nem engedtek meg hasonlót maguknak.
A sportoló a keresetben azt is leírta, hogy olyan diétát kellett tartania, ami miatt annyira éhes volt, hogy meglopta a csapattársait, és az ételt a fürdőszobában falta fel. Állítása szerint edzője még azután is nyilvánosan kritizálta a súlyát, hogy 2014-ben megnyerte a 3000 métert az oregoni junior világbajnokságon.
Úgy véli, Salazar tisztában volt vele, hogy étkezési zavarban szenved, de hiába próbálta felhívni magára a figyelmet azzal, hogy vágásokkal szándékosan kárt tett önmagában, edzője csak kinevette.
Distance runner Mary Cain, whose career fizzled after what she has called four miserable years at the Nike Oregon Project, has filed a $20 million lawsuit against her former coach, Alberto Salazar, and their employer, Nike. https://t.co/5Obrdt66NY
- AP Sports (@AP_Sports) October 13, 2021
Amikor 2019-ben először megosztotta ezeket a dolgokat a New York Timesszal, a Nike azt mondta, vizsgálatot indít a vádakkal kapcsolatban. A lap arról is beszámolt, hogy Salazar mailt küldött a szerkesztőségnek, amelyben tagadta az állításokat, sőt azt mondta, ő támogatta a lányt mindenben.
A projektet még abban az évben leállították, mert Salazart az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége négy évre eltiltotta. Az edző ugyan fellebbezett, de a pert a múlt hónapban elveszítette.
A Nike a CNN-nek szerdán eljuttatott közleményében jelezte, hogy a folyamatban lévő pereket nem kommentálja. De hozzátette, a nők és a lányok sportjának jövőjét mindig is pozitívan támogatta, és többet tesz ezen a területen, mint korábban valaha.
Ahol a futball esze és szíve találkozik!
Válogatott írások a legjobbaktól.
Minden hónapban legalább 24 kiemelkedő színvonalú tartalom havi 990 forintért. Próbáld ki 490 forintért az első hónapban!
Ahogyan szerzőgárdánk összetétele ígéri, a legkülönfélébb műfajokban, témákban jelennek majd meg szövegek: lesznek elemzések, interjúk, kisprózák, riportok, lesznek hazai és nemzetközi témák, adat- és véleményalapú cikkek egyaránt.
Tartsatok velünk minél többen, hogy együtt alakíthassuk, építhessük az új magyar futballújságot, amely leginkább az írások nívójával és egyediségével akar kitűnni! Fizessetek elő, olvassatok, kövessetek minket, vitatkozzatok velünk, adjatok ötleteket! Várjuk ebbe a közösségbe mindazokat, akiknek a futball csak egy játék, s mindazokat, akiknek a futball több mint egy játék.