Magyarországon egy ember évente 200 kilogramm szemetet termel és ebben a statisztikában ott vannak a csecsemők és a nagyon idősek is, tehát a teljes lakosság. Közel 2-2,5 millió tonna lakossági hulladék keletkezik évente, amelynek Magyarországon mindössze a 10%-át gyűjtik szelektíven.

Világviszonylatban pedig még egy riasztó adat sokkolhat bennünket: jelenleg minden tengerből kifogott három kilogramm halra egy kilogramm műanyag hulladék jut. Becslések szerint alig 15 év múlva ez az arány 1 kilogramm hal - 1 kilogramm hulladék lesz.

Ezek fényében végtelenül örülök, hogy magyar kézművesek lelkes csoportja döntött úgy, vászon- és biopamut-zsákokat dobnak piacra az év egyik legjelentősebb műanyag zacskós időszakára: "le a piros, egyszer használatos Mikulás zacskókkal" jeligével.

Ezt a zsákot a BogBag készítette, Facebook-oldalukat itt találod.

Rögtön fel is tudunk sorolni 10 olyan érvet, miért sokkal jobb, sokkal menőbb a vászonzsák:

1. Első helyen egyértelműen a fent említett környezetvédelmi szempont áll. Nem kérdéses, miért.

2. A zacskó szétszakad, gurul ki belőle az alma, dió, mogyoró és a csokidrazsé - a vászon örök.

3. Arról nem beszélve, hogy egy műanyag zacskó strapabírása is megkérdőjelezhető: ha már egy darab alma és egy darab narancs is benne lapul, ekkora súlyt nem biztos, hogy elbír. És akkor bizony potyog, szakad, ezerfelé gurul.

4. Egy textiltáska lehet személyre szabott, például rá lehet hímezni a kisgyermek nevét - tündéri ötlet!

5. Egy magyar kézműves által megálmodott és elkészített zsák megvásárlásával az ő munkája előtt tisztelegsz és nem holmi kínai sorozatgyártás előtt hajtasz fejet.

Ezt a zsákot az Emke szerkók készíti el neked. Facebookon itt találod őket.

6. Tegye fel a kezét, aki járt már úgy, hogy a hatodik üzletből is anélkül fordult ki december 5-én este a munka után, hogy már elfogytak a műanyag zacskók? Az én kezem a magasban van. A vászonzsákot elég egyszer megvásárolnod, de ha egy picit is hasonlítasz rám, valahogyan próbáld meg TÉNYLEGESEN megjegyezni, hová pakolod év közben. De te tuti nem vagy olyan feledékeny, mint én.

7. Az én kisebb gyerekem íróasztalán még februárban is kint volt egy karácsonyi asztaldísz, mert szerette. Szeretett emlékezni a családi ünnepre, szerette a dísz színeit, fényét. Egy kézműves Mikulás zsák bele tudja magát fúrni egy kisgyermek szívének közepébe. Ragaszkodni fog hozzá és büszke lesz, ráadásul az ő kis mesevilágában lehet mögöttes értelme is az egésznek. Talán azt gondolja majd, a Mikulás egy annyira jó fej, hogy pontosan tudja, melyik is az ő, saját zsákocskája, mert nézd csak: minden évben tudja, hogy az ajándékot oda kell raknia.

8. Szülők számára a legfontosabb érv: a vászonzsák NEM ZÖRÖG! Négyszemközt vagyunk, tudjuk: a Mikulás létezik és körbe tudja repülni a Földet egy bizonyos estén, de azért néha segítik őt lábujjhegyen sündörgő szülők is, akik az alvó gyereket kicselezve szeretnék eljuttatni a meglepetést a csizmába. Bukta van, ha az zörög, meg csörög, ugye?

Ez a pompomos, egyedi tervezésű zsákocska pedig a Zsákom munkája.

9. A biopamut vagy vászon Mikulás zsák mosható. Össze lehet azoknak a kis kezeknek csokizni, üsse kő, egy mosás megoldja a problémát.

10. Arról nem is beszélve, hogy te is ismered a nótát: "Van zsákodban minden jó" - ugye, hogy még véletlenül sem arról ír a költő, hogy "Van zacskódban minden jó"?



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!