A francia bíróságok csaknem 1800 ítéletet hoztak a francia kormány adó- és gazdaságpolitikája ellen tavaly november óta tiltakozó sárgamellényesek tüntetésein történt erőszakos cselekmények ügyében - jelentette be kedden Édouard Philippe miniszterelnök a nemzetgyűlésben.
A tüntetések kezdete óta 1796 ítélet született a bíróságokon, és 1422 ember vár még ítéletre
- mondta Édouard Philippe. Tájékoztatása szerint több mint 1300 esetben gyorsított eljárásban azonnal bíróság elé kerültek a rendbontók, és 316 ember került elzárásra.
A tüntetéssorozat legerőszakosabb napján, december 1-én a párizsi Diadalív megrongálása miatt 13 ember ellen indult eljárás és öt másik személy ellen ugyanaznap egy vidéki prefektúra felgyújtása miatt emeltek vádat.
A miniszterelnök elmondta: "a büntetéseken túl az egész országnak ki kell fejeznie felháborodását a köztársaságunkat és a demokráciánkat jelképező helyek elleni támadásokkal, és a biztonságunkat szavatoló rendőri erők elleni támadásokkal szemben".
Ki tudja megmondani, hogy ez a cselekmény mennyiben egy szociális követelés kifejeződése? Semennyiben. Ez súlyos támadás mindannyiunk ellen. Elítélendő
- fogalmazott a miniszterelnök.
Az üzemanyagadó emelése ellen 2018. novemberben létrejött sárgamellényes mozgalom az elmúlt két hónapban több szociális jellegű követelést fogalmazott meg, és az államfő távozását is követeli a városok menti körforgalomban felállított úttorlaszok mentén, szombatonként pedig a városközpontokban tartanak spontán felvonulásokat, amelyek rendszeresen rendbontásokba és összetűzésekbe torkollnak a rendfenntartó erőkkel. Hétvégéken ezért országszerte mintegy 80 ezer rendőr és csendőr teljesít szolgálatot a francia utcákon a közrend biztosítására.
Kiemelt kép: Marion Vacca / Hans Lucas