Különleges objektumra bukkantak a Tejútrendszerben - írja a ScienceAlert. A felfedezésről beszámoló tanulmány alapján az égitest csillagászati szempontból nagyon közel, 3-4 ezer fényévre fekszik.

Kevin Burdge, a Massachusettsi Műszaki Intézet (MIT) munkatársa és kollégái egy kozmikus fekete özvegyet találhattak.

Az objektum egy gyorsan forgó maradványcsillag, egy úgynevezett pulzár. Az égitest szép lassan felemészti a mellette található csillagot.

MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

A hasonló pulzárok ritkák, eddig csak nagyjából egy tucat példát fedeztek fel. A most leírt, ZTF J1406 1222 jelű objektum az egyik legextrémebb ilyen típusú égitest, a fekete özvegy és prédája 62 percenként kerülik meg egymást. A rendszerhez egy harmadik, távol keringő csillag is tartozik, amely nagyjából 12 ezer év alatt tesz meg egy kört. Hasonló hármas rendszert még nem láttak a szakértők. A különleges pulzárt úgy észlelték, hogy csillagát látható fényben vizsgálták.

A pulzárok általában hamar elpusztulnak, mert nagyon nagy mennyiségű energiát bocsátanak ki magukból. Ha viszont egy csillag a közelükbe kerül, anyagot szívhatnak el tőle, így jutva utánpótláshoz. Burdge szerint az ilyen rendszereket fekete özvegynek hívják, utalva arra, ahogy a pókok elfogyasztják párjukat.

A ZTF J1406 1222 esetében nem minden adat van összhangban azzal, amit egy fekete özvegytől elvárnának a kutatók. Az objektum természetének alaposabb megismeréséhez további vizsgálatokra lesz szükség.

Vedd kézbe a 24.hu legemlékezetesebb tartalmait!

Izgalmas arcok, kihagyhatatlan történetek

Keresd az újságárusoknál, vagy rendeld meg az mc.hu/riporter oldalon!

Megrendelem
ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!