A főváros első védett bringasávjainak a biciklisek és rolleresek örülnek, a mentősök, taxisok, fuvarosok és az autósok pedig bosszankodnak. Mi autósként és bringásként is kipróbáltuk.

Még július elején jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester, hogy elkészült Budapest első védett kerékpársávja a Váci úton. A Nyugati tér és a Gogol utca közötti, zöld pollerekkel elzárt szakasszal a fővárosi önkormányzat célja az volt, hogy a bringások vagy a rolleresek biztonságosabban és kényelmesebben tudják megközelíteni a Lehel piacot, a Váci úti irodaházakat, a Westendet és Újlipótváros külsőbb részeit. Hasonló motivációi voltak a második, Üllői úton átadott védett biciklisávnak is, ez azonban már sokaknál kiverte a biztosítékot. De ne szaladjunk ennyire előre.

Azzal nehéz vitatkozni, hogy Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat minden kerékpárosokat támogató intézkedése egyfajta befektetés a jövőbe. Az autókat a világ nagyvárosaiban egyre inkább kiszorítják a belvárosi területekről, ehhez a trendhez igazodik Budapest is. Ennek számos indoka van, a jobb levegőminőségtől kezdve az utak tehermentesítéséig.

Azt Budapest vezetése elmagyarázta, hogy miért itt, és nem más, esetleg már meglévő bicikliútnál használta a védőpollereket. A Hungária körgyűrűn belül eső szakaszon itt a legnagyobb és a leggyorsabb az autósforgalom, így indokolt plusz intézkedéssel védeni a bicikliseket.

Különösképpen nehéz lehet, ha valaki éjszakai sötétben, megszokásból vezetve találkozik először a földbe szúrt műanyag oszlopokkal a Westend előtt.

A szakasz legproblémásabb része azonban nem a bevásárlóközpont előtt van, hanem közvetlenül utána, amikor a karóknak csúfolt pollersor a Ferdinánd híd előtt néhány méteren a jobbra kanyarodók miatt megszűnik, majd még a lámpák előtt újra folytatódik. Ha valaki nem kapcsol időben, és az újrakezdődő oszlopsor előtt gondolkozás nélkül jobbra rántja a kormányt, könnyen telibe trafálhatja a védett bringasávon tekerő kerékpárost, aki valójában ott védtelenebb, mint bárhol.

De erről a szakaszról lényegesen kevesebb szó esik, mint az augusztusban átadott másik védett bringasávról.

Legutóbb csütörtök délelőtt posztolt Karácsony Gergely az utóbbi napokban a mentősök, a taxisok, a fuvarozók, vagy úgy általában az autósok által is megtalált kerékpársáv ügyében. A főpolgármester a bejegyzésben mindenkit emlékeztet arra, hogy a forgalmas fővárosi úton először a kormány alakított ki pollerekkel elzárt bringasávot az MVM Dome építése során.

„Akkor legyen világos: a kerékpársávokat, ahogyan a járdákat is, az autósávoktól elválasztani jó dolog. Segíti az autósokat a szabályok egyértelműsítésével, és védi a védtelen közlekedőket. Életeket menthet. Nemcsak a főváros, de a kormány szerint is, hiszen az általa elfogadott stratégiában is ez szerepel. Az embereket hergelni, a politikai ellenfeleket ha van rajta sapka, ha nincs alapon hazug módon gyalázni, a sajátjainkat meg mindenből kimagyarázni, rossz dolog. Nagyon rossz” – írja a bejegyzésben a főpolgármester, a mára országos politikai üggyé dagadt kerékpársávval kapcsolatban.

Nagyjából a főpolgármester posztjának megjelenésével egyidőben Gulyás Gergely a kormányinfón újságírói kérdésre tért ki a védett budapesti kerékpársávokra. A Miniszterelnökséget vezető miniszter egyenesen

Az Országos Mentőszolgálat augusztus elején valóban bosszankodott az új sávokon. Posztjukban azt írták, hogy a „buszsávokból kialakított kerékpárutak ahhoz keskenyek, hogy a mentőautó biztonságosan haladjon rajta, az oszlopok ráadásul még a parkolást is megnehezíthetik egy-egy helyszínen”.

Négy nappal később érkezett a válasz a főváros részéről. Balogh Samu, a főpolgármester kabinetfőnöke fotókkal bizonygatta, hogy igenis elférnek a nagyobb járművek is az elkülönített kerékpársávokban. A várostervező szakember szerint a mellékelt fotók alapján látszik, hogy akár buszok is meg tudnak állni az új kerékpársávokon.

Balogh Samu kitért arra is, hogy a BKK statisztikái szerint már most közel másfélszer annyian bringáznak az Üllői út védett szakaszán, mint korábban.

„Ha a valódi szándéka a fővárosnak arra irányult, hogy jól elkülönítse a kerékpárosokat, rollereseket a közúti forgalmi sávok szűkítésével, és úgy, hogy emellett minden egyéb jármű számára megakadályozza azok használatát, akkor ezt sikernek könyvelhetik el, de ezzel az intézkedéssel csak tovább fokozzák a közúti járműforgalmi dugók kialakulását” – ezt már Metál Zoltán, az Országos Taxisszövetség elnöke nyilatkozta a Magyar Nemzetnek. Hozzátette: minél több forgalmi sávot alakítanak át, annál több és állandó lesz a dugó.

Vitézy Dávid, a közlekedésért felelős volt államtitkár az elmúlt napokban szintén megszólalt az ügyben. Fotókat tett közzé arrólposztjaiban, hogy a reptéri buszok az Üllői úti dugóban állnak.

Azt is lemérte, hogy az egyik járat az új körülmények között 13 perc alatt tette meg a rövid távot a nagykörút és a kiskörút között - ahol korábban a buszsávon 1-2 perc alatt haladt végig.

A volt államtitkár úgy látja, a védett kerékpársáv valójában nem az autós közlekedés, hanem a buszközlekedés kárára jött létre. Ugyanis az Üllői úton immár 6 éve működő buszsáv helyén alakították ki a pollerekkel elválasztott kerékpársávot. Szerinte megoldás lehetett volna a közös busz és kerékpársáv, vagy az Üllői út teljes keresztmetszeti újraosztása, amivel ki lehetett volna alakítani külön buszsávokat, és a mainál keskenyebb, de elkülönült kerékpársávokat.

Balogh Samu fővárosi kabinetfőnök nem ért egyet. Választposztjában azt írta, a 100E nem lassult érdemben, és ha a forgalmi helyzet indokolja a Baross utcai buszsáv használatával a buszok kikerülhetik az érintett szakaszt, miközben megállót nem kell kihagyniuk. „A BKK számai szerint ezzel jó esetben csupán 2 perccel növekszik a menetidő a normális úthoz képest, ami 34/36 perc esetében nem olyan jelentős különbség”. Azt is hozzáttette, mindez elsősorban a turistákat érinti.

Vitézy szerint azonban még ha ők is lennének a 100E-n többségben, ez a buszjárat ma az ország egyik legforgalmasabb “kapuja”, a repülőtér megközelítésének mára legnépszerűbb módja – ha úgy tetszik, a Budapestről alkotott kép egyik első eleme..

Az tehát egyértelműnek tűnik, hogy az Üllői úton és a Váci úton így vagy úgy közlekedők közül szinte senkit nem hagy hidegen a zöld pollerekkel elválasztott kerékpársáv.

Bár hozzá kell tenni, hogy néhány helyen a kerékpárosoknak kedvezés járhatott volna az útszakasz rekonstrukciójával is.

Az Üllői úton ottjártunkkor láttunk a kerékpársávban parkoló kisteherautót, ezek alapján pedig biztosan elfér ott a mentőautó is. (Bár bizonyos szakaszokon – például a Nagyvárad tér előtt – kissé beszűkül a nyomvonal.) Más kérdés, hogy nagyobb sebességgel haladni ebben a sávban biztosan nem lehet ekkora járművekkel, a beparkolást pedig jóval nehezebbé teheti a körülményesebb lehúzódás az autósok esetében.

Arról nem is beszélve, hogy ha védett sávban parkol egy jármű, akkor a bringások és rolleresek az autók közé kényszerülnek.

Ha már ott jártunk, kipróbáltuk az autóból félelmetesnek tűnő pollereket is. A zöld oszlopok kemény, de mégis könnyebb műanyagból készültek, amit főleg egy nagyobb autó könnyen el tud hajlítani. Ezt az alábbi fázisfotón meg is mutatjuk:

Viszont az is biztosnak tűnik, hogy szükség lesz a folyamatos pótlásra, mivel már most is találtunk olyan példányt a Ferenc körút és az Üllői út sarkán, ami meg volt törve. Akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy az előttünk álló hetek egyik legforróbbnak tűnő témája magára hagyva hevert az úton:

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!