A 2018-as év végi adatok szerint összesen 3909 önkormányzati lakás állt üresen Budapesten, vagyis a fővárosi bérlakások csaknem 10 százaléka nincs kiadva különböző indokok, főként azok lakhatatlansága miatt - írja a 24.hu.


A KSH jelentése szerint jelenleg a magyar háztartások harmada küzd a magas lakhatási költségek miatt anyagi gondokkal. A lakásszegénység százezreket érint, így kifejezetten indokolt lenne, hogy minél több szociális alapú bérlakás legyen - írja a portál, amely tavaly fordult közérdekű adatigényléssel a budapesti kerületek önkormányzataihoz a bérlakásállományuk adatait kérve.

Ezek alapján a legtöbb bérlakás a XIII. kerületben van, több mint 6 ezer, és itt gazdálkodnak a legjobban az ingatlanokkal, ugyanis az összes lakást hasznosítják. A legrosszabbul a VIII. kerület áll, ahol a 4417 önkormányzati lakásból 889 üresen áll. A 889-nak az önkormányzat szerint csak 25%-a hasznosítható, mert a többi rossz műszaki állapotban van. A tájékoztatásuk szerint azért, mert a korábbi bérlők bérleti jogviszonyának megszűnése után nem megfelelő állapotban kerültek vissza a lakások az önkormányzathoz.

Sok lakás áll üresen a VII. és a X. kerületben is. Előbbiben 525-öt, utóbbiban 468-at nem hasznosítanak.

A kormány tavaly betiltotta a hajléktalanságot: 2018. október 15-étől tilos közterületen életvitelszerűen tartózkodni. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma arról számolt be, a hajléktalanok számára 9600 férőhely van országosan, krízisidőszakban ez pedig tovább nő még 1500-zal. A becslések azonban azt mutatják, hogy országosan 15 és 30 ezer fő között lehet a hajléktalanok száma.

A 24.hu azt írja, az üresen álló önkormányzati bérlakások hasznosításával a hajléktalanok több mint 10 százalékát lakáshoz lehetne juttatni.

A Budapesten üresen álló önkormányzati lakások megoszlását a portál infografikáján nézheted meg.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!