Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezetője volt a Partizán hétfő esti vendége. Köves sok mindenről beszélt saját életéből is, de az interjúban terjedelmes részt kapott, hogy mi a helyzet a befagyott Soros Házával, amely projekt koncepciójának gazdája 2018 óta épp az EMIH, és maga Köves. Korábban egyébként arról volt szó, hogy még 2021-ben megnyílhat a 7,5 milliárdba kerülő új múzeum, amely eddigiekhez képest új perspektívából mutatja be a holokausztot.

Kapcsolódó

Idén sem nyit ki a befagyott Sorsok Háza, talán 2021-re kész lesz a kiállítás

Köves Slomóéknak két milliárd forintjuk van a "belső tartalom" megvalósításához, a Mazsihisz szerepe kérdéses.

Meggyőződésem, hogy meg fog nyílni, egy év nagyjából ehhez még kell

- először ezt mondta Köves arra a kérdésre, amely a projekt jövőjét firtatta, később az egy évet, másfélre módosította, de ezt leszögezte, hogy a nyitás még 2022-ben meg fog történni. Nagyon "alapos munka, ami folyik az elmúlt másfél évben (…) annak a kiteljesedéséhez kell még ennyi idő"- magyarázta.

Köves azt is mondta, hogy - miután a projekt Schmidt Máriától átkerült hozzájuk - "gyakorlatilag a nulláról kezdtük másfél évvel ezelőtt".

Szerinte az eddigi, "hagyományos" holokauszt kiállításokkal az a probléma, hogy a zsidók "kizárólag, mint áldozatok szerepelnek, névtelenül, mint cselekvőképességgel nem rendelkező áldozatok, ami az empátiát nem feltétlen váltja ki." Az is probléma szerinte, hogy a zsidóság, mint önérték nem szerepel ezekben a múzeumokban, miközben a látogatók nagy részének ez az egyetlen kapcsolódási pontja a zsidóággal.

A Páva utcai holokausztmúzeum szerinte "nem egy sikertörténet, évi 10-15 ezer látogatója van, ezek nagy része külföldi turista és nem látjuk, hogy a magyar társadalomban hatalmas változást ért volna el." A Sorsok Házának ehhez képest kell újdonságot hoznia.

Ugyanakkor Gulyás Márton kérése ellenére azért nem mondta el azok nevét, akik részt vesznek a projekt tervezésében, a koncepció kidolgozásában, mert az érintettek szerinte "attól tartanak, hogy a szakmai karrierjük tönkremenne." Pár hónap múlva egyébként nyilvánosak lesznek a koncepciók - ígérte Köves.

Az én felelősségem, hogy létrejöjjön valami, ami hiteles a zsidó közösség, a magyar többségi társadalom és az idelátogatók számára, és elfogadható.

Az interjúban leszögezte, hogy a kormányzat korábbi Soros-plakátja nem volt antiszemita, az etnikai homogenitás kifejezéssel - amit Orbán is használt - azonban nem tud azonosulni.

Az interjú vágott verziója itt tekinthető meg.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!