Jelentős, több mint 500 milliárd eurós gazdasági mentőcsomagról állapodtak meg az euróövezethez tartozó uniós tagállamok pénzügyminiszterei a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság enyhítésére. Charles Michel, Európai Tanács elnöke Twitter-üzenetben azt írta, az egyezség a szolidaritás szellemében jött létre, talaja lesz Európa felépülésének.
Az 500 milliárd eurós mentőcsomag a munkavállalókat és vállalatokat fogja támogatni, beleértve a kis- és középvállalkozásokat is
- idézte azt MTI az EU-tagállamok vezetőit tömörítő testület vezetőjét.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácskozásáról kiadott hivatalos nyilatkozat szerint a gazdasági mentőterv három pillérre épül: az Európai Stabilitási Mechanizmus 240 milliárd euróig terjedő megelőző hitelkeretére, az Európai Bizottság 100 milliárd eurós munkahelymegőrző programjára, valamint az Európai Beruházási Bank 200 milliárd euróig igénybe vehető garanciaalapjára, amely a vállalatok likviditását szolgálja.
Az eurócsoport javasolja egyfajta "helyreállítási alap" elfogadását is, hogy a válság utáni fellendülést segítse. Ennek finanszírozása egyelőre vita tárgya. Hollandia és Németország továbbra sem támogatja azt, hogy a válságkezelés költségeinek fedezésére az EU-tagállamok közösen bocsássanak ki állampapírt, úgynevezett koronakötvényeket. Szerintük Olaszország, Spanyolország és Franciaország "nem megbízható" a költségvetési fegyelem terén.
A holland pénzügyminiszter közölte, mindig ellene lesznek az eurókötvényeknek, mert nem segít sem az EU-n, sem Hollandián. Mario Centeno, az eurócsoport elnöke ugyanakkor türelemre intett a koronakötvényekkel kapcsolatban, szerinte még korai a azzal kapcsolatban végső következtetéseket levonni.
Kiemelt kép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben. MTI/AP/Olivier Matthys