A határt szabálytalanul átlépő külföldiek sokszor erőszakos visszakényszerítése az egyik legsúlyosabb emberi jogi probléma ma Magyarországon, a Helsinki Bizottság szerint.


A Facebookon egy friss bejegyzésben hívja fel a figyelmet a Magyar Helsinki Bizottság arra a gyakorlatra, miszerint a magyar rendőrség mind a mai napig sok esetben kifejezetten

A bejegyzés annak apropóján született, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróság hamarosan három ügyben hirdet ítéletet.

A Helsinki Bizottság bejegyzésében azt írja:

"2016 óta sok százezer ilyenre került sor lényegében a szemünk előtt, mégis láthatatlanul. Noha 2020-ben az Európai Unió bírósága is jogellenesnek ítélte, mégis minden megy tovább."

Az eseteket a 444 ismerteti, az egyiket mi is bemutatjuk.

Az esetet Léderer András, a Helsinki Bizottság munkatársa az egyik leggonoszabb „visszakényszerítésnek” nevezi. A Helsinki Bizottság szerint az embercsempész autója balesetet szenvedett, és egy fiút súlyos sérülésekkel vitték kórházba, ahol hetekig kezelték. A kezelése alatt többször járt nála a hatóság, és azt mondták neki, hogy felépülése után a fóti, kísérő nélkül menekült gyermekek otthonába viszik.

A gyermeket viszont egy nap a gyógykezelését megszakítva, - mondta.

„A magyar rendőröktől nem kapott gyógyszert, nem kapott papírokat, teljesen magára hagyták. Kibotorkált egy bekötőútra, ahol egy autós megszánta, és bevitte Szabadkára. Csakhogy Szabadkán csak felnőttek lehetnek a táborban, így onnan is elküldték, de hát csak gyalog tudott menni – két napig ment, az erdőben tudott csak megpihenni. Egészen le, Belgrád mellé jutott” – meséli Léderer András.

Csak a múlt héten 4766 visszakényszerítést hajtott végre a hazai rendőrség. A Helsinki Bizottság munkatársa azt mondja, azt várja ezektől az ítéletektől, hogy kimondja a strasbourgi bíróság is, hogy amit ezekkel az emberekkel tettek a magyar rendőrök és hatóságok, annak nem lett volna szabad megtörténnie.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!