A jelentés összeállításában a brit kormány elektronikus kommunikációfigyelő szolgálatának (GCHQ) szakemberei is részt vettek. A testület, amely 2014 óta minden évben megvizsgálja a Huawei Nagy-Britanniában alkalmazott technológiáit, amiatt is pellengérre állította a kínai céget, hogy már régóta ismert biztonsági hiányosságokat sem oldott meg.

A jelentés megállapítása szerint a Huawei szoftverfejlesztési problémái "jelentős mértékben növelték a kockázatot a brit szolgáltatók számára". A testület hangsúlyozta, hogy a kínai vállalat nem tett érdemi intézkedést a biztonsági hiányosságok kezelésére. A brit szakemberek nem is bíznak abban, hogy a Huawei képes lenne végrehajtani az alapvető hibák kijavítására javasolt intézkedéseket.

A jelentés végkövetkeztetése szerint a Huawei nem tudja teljes egészében biztosítani, hogy termékeinek a legkényesebb hálózatokban való felhasználásával kapcsolatos brit nemzetbiztonsági kockázatok hosszú távon kielégítő módon csökkenthetőek legyenek.

--FILE--View of a signboard of Huawei in Kunming city, southwest China's Yunnan province, 11 December 2018. Chinese tech giant Huawei on Thursday launched a new smartphone in Kenya targeting social media-savvy youth. Speaking at the launch in Nairobi, Steven Li, Huawei's head of Eastern Africa Mobile, said the device, retailing at 18,000 Kenyan shillings (180 U.S. dollars), will also be available online on pre-orders that kicked off immediately until Feb. 7.

Az Európai Bizottság nem kezdeményezte a Huawei kizárását

Új intézkedéseket javasoltak, de kizárásról szó sincs.

Egy évvel ezelőtt, 2018-ban a GCHQ "több száz problémát és sebezhetőséget" azonosított a Huawei eszközeivel összefüggésben, amiről tájékoztatta a brit távközlési vállalatokat. A Huawei tavaly azt ígérte, hogy több mint kétmilliárd fontot költ a jelentésben foglalt kifogások orvoslására, egyben figyelmeztetett, hogy akár öt évig is eltarthat, míg eredmények lesznek.

A GCHQ-hoz tartozó brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ februárban olyan jelentést tett közzé, miszerint kezelhetőek a Huawei Technologies berendezései jelentette biztonsági kockázatokat az ötödik generációs mobil távközlési hálózat (5G) kiépítésénél.

Biztonsági megfontolásból nemrég az Egyesült Államok, majd Ausztrália, Új-Zéland és Tajvan is kizárta az 5G hálózatok fejlesztéséből a Huaweit, illetve Japán is erre készül. Washington szerint Peking kémkedésre használhatja fel a Huawei, valamint a ZTE kínai telekommunikációs vállalat berendezéseit, a vádak arra a kínai jogszabályra hivatkoznak, amely megköveteli a technológiai vállalatok együttműködését a hírszerző szervekkel. A Huawei ismételten valótlannak nevezte az amerikai vádakat.

(MTI)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!