„Nekem valahol küldetés, hogy segítsek azokon a gyerekeken, akik ellen bűncselekményt követtek el” – Gulyás Piroska őrmester, gyermekvédelmi szakember, a Monori Rendőrkapitányság vizsgálója beszélt a munkájáról a police.hu-nak.


A 9 éves kisfiú, akinek eltörte a karját a nevelőapja. A 17 éves lány, akit többször megerőszakolt a nagybátyja. A 8 éves kislány, akit a legkülönbözőbb módokon rendszeresen kínoztak a szülei.

A pályaválasztáskor ugyanannyira vonzotta, hogy a gyermekvédelemmel foglalkozzon, mint a rendőri hivatás. Aztán úgy hozta a sors, hogy előbb dolgozott gyermekvédelmi szakemberként, mint zsaruként. A VI. Kerületi Rendőrkapitányságra szerelt fel 2016-ban.

– Beláttam, hogy mindig is inkább a rendőrség volt az álmom. Négy évig dolgoztam a VI. kerületben járőrként – mondja. – 2020-ban vettek fel a Monori Rendőrkapitányságra. Egy évvel ezután lettem vizsgáló. Később a parancsnokaim kifejezetten a kiskorúak sérelmére elkövetett bűncselekményeket bízták rám. Sosem titkoltam, hogy én egy elhanyagolt családból jöttem, nekem valahol küldetés, hogy segítsek azokon a gyerekeken, akik ellen bűncselekményt követtek el. Hiszek abban, hogy a sértett gyerekek lelki gyógyulásának alapja, hogy az igazságos világba vetett hitük ne sérüljön.

Gulyás Piroska első ügyeinek egyike volt, amikor egy másfél éves kisfiú eltűnését jelentette be az édesanyja. Mint később megtudták, a vér szerinti apa elvitte láthatásra a gyereket, majd az anya tudta nélkül egy másik családnál helyezte el.

– Reggel, amikor bejött az anyuka, nagyon gyorsan kiderült, hogy ugyan az édesapa vitte el a gyereket, de az anyakönyvi kivonatban ő nem szerepel szülőként, így ehhez eleve nem volt joga – magyarázza az őrmester. – Már azon a napon megtaláltuk a gyermeket. Máig magam előtt látom a pillanatot, amikor átadhattam neki a kisfiát.

Az őrmester ügyeinek jelentős részében a gyámhivatalnak ki kell emelnie a családból a sértetté váló gyerekeket. Ilyenkor a rendőrség hivatalosan kérelmezi, hogy az elhanyagolt, sokszor nap mint nap bántalmazott, sanyargatott kis sértetteket nevelőszülőknél helyezzék el.

Gulyás Piroskának az első esetei egyikében egy 8 éves kislánynál kellett ezzel élnie. A gyanú szerint ugyanis a gyereket rendszeresen sanyargatták a szülei. Gyakran kizárták a házukból, ilyenkor a kutyaólban tudott csak aludni. Máskor 40 fokos hőségben arra kényszerítették, hogy fusson, ha pedig megállt, megütötték. Ebben az ügyben az volt a kislány szerencséje, hogy az egyik szomszéd látta ezt, felvette kamerával, majd feljelentést tett a rendőrségen.

– Ezekben az eljárásokban több szempontból is fontos a gyermek kiemelése a családból – teszi hozzá a vizsgáló. – Nem csak azért, hogy a bűnismétlés veszélye ne álljon fenn. Emellett ugyanannyira lényeges, hogy a gyereknek az emléknyomát ne tudja beszennyezni az elkövető. Tehát addig, míg a gyereket ki nem hallgatom, vagy szakértő meg nem vizsgálja, semleges környezetben legyen. Ne annak az embernek a befolyása alatt, aki a sérelmére elkövette az adott bűncselekményt.

További részleteket és a teljes interjút itt olvashatjátok.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!