Úgy tűnik, mégsem szavaznak Deutsch Tamás kizárásáról a szerda esti néppárti frakciógyűlésen. Helyette egy olyan javaslatról dönthetnek, hogy minden felszólalási és egyéb jogot megvonnak Deutschtól a pártcsaládban - írja a 24.hu.

A lap megszerezte a javaslat szövegét, amelyben szerepel, hogy

• az Európai Néppárt értékalapú szervezet, amely egyetért az unió alapértékeivel, és azzal, hogy a szabadság, szolidaritás, demokrácia és a jogállam a Néppárt működésének alapja.

• Támogatásukat fejezik ki Jean-Claude Juncker, Donald Tusk, Ursula von der Leyen és Manfred Weber törekvései mellett, amelyekkel a jogállami mechanizmus mellett álltak ki. A Néppárt szerint a jogállami mechanizmus történelmi megállapodás, és büszkének kell lenni rá.

hirdetés

• Elítélik Deutsch Tamás megjegyzéseit, amelyek szembemennek az európai kereszténydemokrácia értékeivel.

• Ottmar Karas levelét, amelyben Deutsch felfüggesztését kérte, nem veszik le az asztalról, csak a döntést napolják el.

• A Néppárt képviselőcsoportja kinyilvánítja, hogy a Fidesz sorozatos unióellenes támadásai nem részei a Néppárt alapértékeinek. Szerintük a jogállam, a független igazságügy, a szabad média, a civil társadalom támogatása, az emberi jogok és kisebbségek védelme, valamint az európai integráció a Néppárt alapértékei.

• Megvonnák Deutschtól a képviselőcsoport nevében való felszólalási jogot, nem lehetne árnyékraportőre és raportőre egyetlen ügynek sem, és minden a Néppárthoz köthető pozíciótól is megfosztanák. Emellett felszólítják a fideszes képviselőket, gondolkodjanak el azon, hogy az ő értékeik még megfelelnek-e a Néppárt alapértékeinek, és ha igen, akkor ezekkel összhangban cselekedjenek.

Néppárti források szerint a fideszes képviselő kizárásához valószínűleg nem lett volna meg a szükséges kétharmados többség, az új javaslat azonban jobb esélyekkel indul.

Deutsch Tamás kizárását azután kezdeményezték, hogy a fideszes képviselő a Gestapo és az ÁVO gondolatrendszeréhez hasonlította Manfred Weber néppárti frakcióvezető kijelentését, miszerint Orbánnak nem kell tartania az EU-s jogállamisági követelményektől, ha Magyarországon függetlenek a bíróságok és szabad a média.

Deutsch azóta több alkalommal is bocsánatot kért Webertől. Hétfőn az atv.hu-nak brüsszeli források úgy nyilatkoztak: ha kizárják Deutsch Tamást, a fideszesek mind távozhatnak az Európai Néppárt frakciójából.



hirdetés