A miniszter széljegyzeteken jelölte, mi legyen a sorsa a fővárosi projekteknek, sok mellé került „Nem! Lezárni!“.
Azt már korábban tudni lehetett, hogy számos országos és budapesti beruházást leállíttat a gazdasági helyzetre való tekintettel Lázár János és minisztériuma. Bár az építési és közlekedési miniszter tavaly arról beszélt, hogy nem fogják külön "büntetni" a fővárost, a leállítandó projektek között feltűnően sok a budapesti.
A Telex hozzájutott egy adag dokumentumhoz, amin a Vitézy Dávid-féle Nemzeti Közlekedési Központ (NKK) nyolcvan, túlnyomórészt fővárosi és agglomerációs fejlesztése található azok jelenlegi állapotával, valamint leállításuk lehetséges kockázataival.
A miniszter csapata 80 fejlesztésből 30-nál javasolta, hogy folytassák azt, mert leállításuk forrásvesztést, uniós pénzvisszafizetést, szabálytalansági eljárást, de akár politikai kockázatot is jelenthet. Ezt figyelembe véve különösnek tűnhet, hogy Lázár mindössze nyolc esetben döntött a projekt folytatása mellett, míg 11 esetben kérdőjelet tett mellé, vagy odaírta, hogy „Megbeszélendő”.
A teljes dokumentum EZEN A LINKEN tekinthető meg vagy tölthető le.
A Telex írása szerint
- a Gödöllői HÉV és a 2-es metró összekötésének tervezése 15 százalékon áll , a szakértők pedig a folytatást javasolták, mégis az van ráfirkantva, hogy „Nem! Lezárni!”
- a megyei, agglomerációs P+R parkolók fejlesztésénél ugyanezt rótta a papírra a miniszter, pedig a projekt 60 százalékon áll, és a saját szakértői csapata is a folytatást, befejezést javasolt
- a csepeli-soroksári és a szentendrei HÉV összekötésének (azaz az 5-ös metró) tervezése 38 százalékon áll, a projektre már 2,2 milliárdot költöttek, az azonnali lezárás pénzvisszafizetéssel és uniós szabálytalansági eljárással járhat, Lázár mégis „NEM!”-et írt rá
- a csepeli-soroksári HÉV Kálvin téri meghosszabbításának tervezése, ami most 16 százalékon áll, szintén nemet kapott
- különösen látványos Fürjes Balázs, a Fidesz budapesti erős emberének számító "szerelemprojektje", a Városmajor megújítása is, ez 43 százalékon áll, 162 millió forintot elköltöttek rá, és az NKK szakértői is a projekt folytatását (a tervezés befejezését) javasolták, ennek ellenére Lázár ítélete a papíron: „NEM! SOHA!”
- a Füredi utca külön szintű (közút-vasút) átvezetését a XVI. kerület kormánypárti országgyűlési képviselője is támogatta, Lázár mégis a projekt („magas érdeksérelemmel járó”) lezárása mellett döntött
- a kelenföldi Duna-parti sétány fejlesztését szintén a kormánypárt országgyűlési képviselője támogatta a 2022-es választáson, ezért a lépést (lezárást) majd „meg kell magyarázni” a széljegyzet szerint.
- a 75 százalékon álló átfogó agglomerációs-budapesti kerékpáros hálózati stratégia folytatását pedig azért (is) ítélték folytatandónak az NKK szakértői, mert a projektnek erős lakossági támogatása van, fél éven belül lezárható lenne, és a lezárás visszafizetési kötelezettséget generálna. A szigorú válasz ennek ellenére itt az: „Lezárni!”
- a gellérthegyi közpark (30 százalékon álló) tervezésénél a „Lezárni! SOS!” megjegyzés szerepel.
Lázár János a Telex megkeresésére úgy reagált: