Üzenetet váltott vasárnap Kim Dzsongun, Észak-Korea legfőbb vezetője és Hszi Csin-ping kínai elnök. A párbeszédre a két ország közötti kölcsönös segítségnyújtási szerződés hatvanadik évfordulója adott okot - írja az Associated Press.

Kim Dzsongun a jeles alkalomra azt írta kínai hivatali partnerének, hogy kormányának "állandó törekvése", hogy "szüntelenül fejlessze az országaik közötti baráti kapcsolatot és együttműködést" - közölte az észak-koreai állami hírügynökség. A kínai állami hírügynökség viszont arról számolt be, hogy Hszi Csin-ping rendíthetetlen támogatásáról biztosította az észak-koreai vezetőt.

"A világ jelenleg olyan gyorsuló változásokat tapasztal, amelyekre az elmúlt évszázadban nem volt példa" - idézik a Kínai Népköztársaság elnökét, aki hozzátette, azt szeretné, hogy

a kétoldalú kapcsolatok mind magasabb szintekre emelkedjenek országaik és népeik javára.

Észak-Koreának szüksége is lesz Kína testvéri támogatására, mert az ország a koronavírus-járvány árnyékában súlyos gazdasági nehézségekkel küzd. Az utóbbi hetekben élelmiszerellátási nehézségekről is érkeztek hírek, ami akár azt is jelentheti, hogy tömegek éheznek a távol-keleti országban.

Észak-Koreát tavaly a járvány mellett - amit még néhány héttel ezelőtt is megpróbáltak letagadni -tájfunok és áradások is sújtották. Ezek jelentős mezőgazdasági károkat okoztak, ezért az árak irgalmatlanul elszálltak. Egy csomag kávé például átszámítva akár harmincezer forintba is kerülhet Észak-Koreában.

Kapcsolódó

Észak-Korea továbbra is azt állítja, hogy nincs náluk covidos

Pedig a kínai határ le sincs zárva.

A helyzetet az Egyesült Államok gazdasági szankciói sem könnyítik meg, amelyeket az ország atomfegyver-programja miatt vetettek ki.

Kim Dzsongun üzenetében az írja: a kétoldalú szerződés

szilárdabbá teszi a két országban a szocialista ügy védelmét, most, amikor az ellenséges erők egyre kétségbeesettebbé válnak a rájuk váró kihívások és akadályok miatt.

Az 1961-es államközi szerződés értelmében Észak-Korea és Kína külső támadás esetén azonnali katonai és egyéb segítséget nyújt egymásnak.

A két ország közötti jó kapcsolat az 1930-as évekig nyúlik vissza, amikor is Kim Il Szung - aki Kim Dzsongun nagyapja volt - gerillacsapatokat vezetve kínai katonákkal szövetségben harcolt a japán gyarmatosítók ellen Kína északkeleti részén. A két ország 1949-ben létesített diplomáciai kapcsolatot, egy évvel azelőtt, hogy Észak-Korea meglepetésszerű támadást indított Dél-Korea ellen, és három évig tartó véres háborút indított, amelyben több százezer embert meghalt. Kína Észak-Korea mellett harcolt az 1950-53-as koreai háború alatt, az Egyesült Államok pedig Dél-Koreát támogatta.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!