Az év első hónapjában figyelmeztető sztrájkot tartottak a pedagógusok, amit első fokon jogszerűnek ítélt meg a bíróság, ám később másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla jogellenesnek nyilvánította azt. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) most arról számolt be, hogy Kúria úgy döntött, jogszerű volt a megmozdulás.
A történtekről beszámoló cikkében a Mérce emlékeztet, hogy a jogszerűség körül kialakuló vita okát a sztrájk alatti "még elégséges szolgáltatás" kérdése adta. A minisztérium el akarta érni, hogy ezt a "még elégséges szolgáltatást" minél szélesebb körben szabhassa meg, lehetőleg úgy, hogy a tanórák 75 százalékát meg kelljen tartani, ami a sztárjk lényegét ölte volna ki. Utóbbi kitételt hangsúlyozták a szakszervezetek is, miszerint olyan sztrájknak nincs értelme, ami alatt a sztrájkolók felveszik a munkát úgy, hogy azért ráadásul pénzt sem kapnak, hiszen sztrájk alatti munkaidőért nem kapnak fizetést a tanárok.
A PDSZ friss bejegyzéséből kiderül, hogy a figyelmeztető sztrájk alatti még elégséges szolgáltatás kérdésében a bíróság nemperes eljárásban a szakszervezeteknek adott igazat, a másodfok a még elégséges szolgáltatás kérdésében nem ítélkezett másképpen, viszont, mivel 2022. január 31-éig nem született meg a másodfokú végzés a figyelmeztető sztrájkot jogsértőnek ítélte meg. Ezt az ítéletet változtatta meg a Kúria, kimondva, hogy a figyelmeztető sztrájk a szakszervezetek által ajánlott még elégséges szolgáltatásokkal együtt - amely nem tartalmazta a sztrájk alatti tanítást - jogszerű volt.
A szakszervezet későbbre bővebb tájékoztatást ígért az eljárásról.