Kisbandi, azaz Lakatos András ellen különösen nagy kárt okozó, bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények miatt indult büntetőeljárás. A Debreceni Törvényszék a 2017 júliusában kihirdetett nem jogerős ítéletében megállapította, hogy a vádlott bűnszervezet vezetőjeként fuvarszervező cégeket megtévesztve több gazdasági társaságnak okozott kárt, amely miatt 5 évi fegyházra ítélte.
Az ítélet szerint a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható. Ügyészségi és védelmi fellebbezések utána a büntetőügy a Debreceni Ítélőtáblához került másodfokra.
Az ítélőtábla július 30-án megszüntette Kisbandi letartóztatását, és a másodfokú eljárás befejezéséig bűnügyi felügyeletét rendelte el. A határozat szerint a vádlott a kijelölt lakását engedély nélkül nem hagyhatja el. A szabályok betartását a mozgását nyomon követő elektronikus eszközzel, valamint rendőrjárőr ellenőrzéséve kell biztosítani. A táblabíróság döntése szerint tehát ezek az intézkedések elegendőek a bűnismétlés veszélyének kiküszöbölésére, és arra, hogy Kisbandi jelenléte az eljárás további szakaszában is biztosított legyen. Úgy tudjuk, hogy az alvilág volt pénztárosa hétfőn már el is hagyhatta a börtönt, és hazamehetett.
![L. András Debrecen, 2017. július 7. A hatodrendû vádlott L. Andrást, az 1990-es évek magyarországi szervezett bûnözésének Kisbandi néven elhíresült alakját elvezetik az ellene és társai ellen indított büntetõper ítélethirdetése után a Debreceni Törvényszék épületébõl 2017. július 7-én. Különösen nagy kárt okozó, bûnszervezetben, üzletszerûen, számítástechnikai rendszer és adatok elleni bûncselekményekkel elkövetett csalás bûntettében mondta ki bûnösnek a törvényszék azt a hat vádlottat, akik 2009 és 2012 között több tucat nemzetközi fuvar szállítmányát saját raktáraikba irányították, 355 millió forint kárt okozva a megrendelõknek. A törvényszék a vádlottakat halmazati büntetésként 3 és fél év - 5 év közötti fegyházbüntetésre ítélte, illetve 4-5 évre eltiltotta õket a közügyek gyakorlásától is. Az ügy hatodrendû vádlottja, L. András, 5 év fegyházbüntetést kapott. A vádlottaknál a törvényszék fejenként 6,4 millió forint vagyonelkobzást is elrendelt, emellett meg kell fizetniük csaknem másfél millió forint bûnügyi költséget. A bíróság két vádlottat 5 évre kiutasított Magyarország területérõl. Az ítélet értelmében a vádlottak nem bocsáthatóak feltételes szabadlábra. Az ítélet nem jogerõs. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt](https://hirekmindenkinek.com/images/2024-11-21/130856-936425-1732169971-74390-421496-1533203408-debre20170707006-800x533.jpg)
Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI
A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség fellebbezett a döntés ellen. Állásfoglalásuk szerint Kisbandi bűnözői kapcsolatai, széleskörű idegennyelv-ismerete, az Európai Unió területén és azon kívüli országokban fennálló üzleti és egyéb érdekeltségei, külföldi családi kapcsolatai miatt fennáll a szökés, és a bűnismétlés veszélye.
A fellebbviteli főügyészség álláspontja szerint az elektronikus nyomkövetés ugyan csökkenti a szökés veszélyét, de annak megakadályozására nem alkalmas.
Lakatos Andrást 2015 áprilisában Brazíliában fogták el. Akkor a rendőrség honlapján azt írták: a brazil hatóságok a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda jelzése alapján fogták el és vették őrizetbe az 53 éves férfit, aki ellen csalás miatt adott ki nemzetközi és európai elfogatóparancsot a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság.
Kisbandi egy időben szerepelt a rendőrség által készített tíz legkeresettebb magyar bűnöző listáján is. Az alvilág bankáraként is emlegették, ám ezt Lakatos András újságírók előtt többször is visszautasította.
Az ügyészség véleménye szerint a vádlott személyi szabadságának enyhébb korlátozása továbbra sem indokolt, ezért a letartóztatás ismételt elrendelését indítványozta. A kényszerintézkedés ügyében a Kúria határoz. A következő bírósági tárgyalás októberben lesz.
Kiemelt kép: Czeglédi Zsolt / MTI