Körülbelül a covid-fertőzöttek 80 százalékánál jelentkeznek szaglási problémák, esetleg teljes szaglásvesztés. Mi lehet a jelenség oka?

Kezdetben a kutatók attól rettegtek, a szaglásvesztés azt jelzi, hogy a vírus az orron át az agyba is bejuthatott. A neuronok károsodására gyanakodtak, amelyek a levegőben érzett szagokat jelekké fordítják az agyunknak. Szerencsére a frissebb kutatások szerint az esetek zömében nem erről van szó - írja a Scientific American.

"Jelenleg úgy tűnik, a vírus az orr hámszövetében okoz változásokat, abban a bőrszerű sejtszövetben, ami a szagok felismeréséért felelős” - mondja Sandeep Robert Datta, a Harvard Medical School szakértője. - “A vírus ezeket a sejteket, és elsősorban nem a neuronokat támadja meg.”

Ezt az elméletet igazolja egy aranyhörcsögökön végzett kísérlet is, aminek során az állatokat a SARS-CoV-2 vírussal fertőzték meg. Két nap múlva a hörcsögök hámsejtjei már károsodást mutattak, míg a neuronjaik két hét elteltével is zavartalanul működtek.

hirdetés

Érdekes módon a szaglóhám le is szakadozott, akárcsak a bőr felső rétege napégés után. Ha pedig az ezen található csillószőrök leválnak, az is megakadályozza a szagok érzékelését.

<
A cikk folytatódik a következő oldalon
>



hirdetés