Erről árulkodik az a könyv, amely a trónörökös novemberi 70. születésnapja előtt jelenik meg, és amelyből a Daily Mail közölt részleteket.
Károly herceg valóságos lelki beteg volt az esküvő előtt, legszívesebben felmondta volna a jegyességet, de annak ellenére, hogy tudta: ő és az a nála 12 évvel fiatalabb arisztokrata lány nem illenek össze, úgy érezte, hogy nincs ereje ezt megtenni.
Egy ilyen lépés „földindulást okozott volna” a királyságban – vélekedett.
Úgy jellemezte magát, mint akinek folyton „két rossz közül kell választania.” Évekkel később, amikor még mindig nyomasztotta házasságának tragédiája, bevallotta a barátainak: tisztában volt azzal, hogy milyen rémes kilátások várnak rá a házasságában, miközben állandó szorongás gyötörte a trónra lépésével kapcsolatos elvárások miatt.
A könyvből kiderül, hogy Károly herceg miként száll szembe a róla terjedő „veszedelmes hazugságokkal”, amelyeket szerinte maga Diana hintett el.
A könyv szerzője a veterán királyi tudósító, Robert Jobson, aki 18 hónapon át kísérte a trónörököst világ körüli útjai során. Jobson, aki közel 30 éve követi a brit uralkodó ház minden lépését, Károly mellett kíséretének számos korábbi és jelenlegi tagjával is készített interjúkat.
A lap néhány szenzációs részletre is felhívja a figyelmet.
Az egyik legfontosabb, hogy a könyv szerint Károly már ma is egyfajta „árnyékkirály”, és II.Erzsébetnek az a terve, hogy 95 éves koráig uralkodik, és ezt követően a herceg régens lesz anyja haláláig.
Megtudhatjuk, hogy nagyon megdöbbentette őt fiainak harciassága, miként az is, hogy Vilmos és Harry kizárták őt a Dianáról készült 2017-es dokumentumfilmből. Ennek ellenére nagyra becsüli, ahogy a fiai szeretik a mai napig anyjukat és őrzik az emlékét.
Jobson leírja, hogy Károly gyakran beszélget a halottakkal, köztük nagybátyjával és mentorával, Lord Mountbattennel , aki az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) terrorakciójának áldozata lett 1979-ben. Megvetette Tony Blairt, többször gúnyolódott is rajta. Az iraki háborúban való brit részvétel kapcsán barátainak azt mondta, hogy Blair George Bush jr. amerikai elnök „pudlija”. Ellenzi, hogy több európai országban betiltották a mindent eltakaró női iszlám fátyol, a burka viselését. Nem bízik az amerikai evangelistákban, sem pedig az amerikai óriásvállalatok lobbijában. Ugyanakkor fél attól, hogy az amerikai gépmódosított kukorica erősíti hazájában az amúgy is súlyos gondot okozó elhízást és cukorbetegséget.
Mindazonáltal a könyvből nem egy megkeseredett, hanem összességében elégedett Károly portréja kerekedik ki, akinek igen határozott véleménye van napjaink számos fontos kérdéséről.
Ezzel együtt várhatóan nagy vihart kavar a Dianával való házasságától való félelmének nyilvánosságra hozatala. Azt már korábban is tudta világ Andrew Morton életrajzíró könyvéből, hogy maga Diana is vissza akart lépni a királyi frigytől. Mindeddig azonban nem volt közismert, hogy a herceg is így gondolkodott.
Mint azt az esküvő előtti utolsó hetekben barátainak elmondta, már néhány találkozás után érezte, hogy nem egymásnak lettek teremtve.
Úgy érezte például, hogy Diana fel sem fogta, hogy mi az ő napi rutinja, amikor megpróbálta neki elmagyarázni. Minél többször találkoztak, annál inkább rájött, hogy tévedett. Ugyanakkor csakis saját kudarcának tekinti, hogy nem tudott visszalépni az eljegyzéstől, mint ahogyan azt is, hogy nem tudta igazán megismerni választottját. Nem tudta például kezelni Diana sokszor váratlan és indokolatlan hangulatváltozásait, menyasszonya szétszórtságát. Minden ellenkező híresztelés ellenére sem gondolja úgy, hogy szülei kényszerítették volna bele a házasságba.
A róla terjesztett hazugságok azonban a mai napig fájnak.
A legjobb az, hogy éveken át lehetett hallani azt az állítást, hogy még esküvőjük előtt titkos légyottra hívta Dianát a királyi vonatra. Ez nem volt igaz, miként az sem, hogy jelenlegi feleségét, Camillát, az esküvő előtti éjszakán becsempészte a Buckingham palotába.
Károly herceg és Lady Diana Spencer esküvőjének egyenes közvetítését 1981. július 29-én 750 millióan nézték szerte a világon. Annak idején ez volt a legnagyobb nézőszám a televíziózás történetében.
.'