Korábban már megírtuk: globális és helyi szinten is óriási szervezettséget igényel a covid-vakcinák célbajuttatása.
A legnagyobb logisztikai nehézséget az okozza, hogy a Moderna oltóanyaga -20, míg a Pfizer és a BioNTech készítménye -70 fokon őrzi meg a szavatosságát. Az előbbi szállítására akár egy háztartási fagyasztó is alkalmas, az utóbbiak viszont speciális hűtési feltételeket igényelnek.
A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtértől megtudhattuk: ők már megkezdték a felkészülést a vakcinák érkezésére, a beérkező áru átadásához is kidolgozott tervük van.
“A légiáru-szállítás gyorsaságából és hatékonyságából adódóan kulcsszerepet játszik a járvány elleni küzdelemben” - írta megkeresésünkre a Budapest Airport.
Hozzátették: a koronavírus-járvány kezeléséhez szükséges orvosi eszközök és gyógyszerek mind a BUD Cargo City-be érkeznek, így például a még ősszel, Japánból beszállított, a covid-fertőzés lefolyását enyítő favipiravir gyógyszer is.
Magát a több mint 32 ezer négyzetméteren elterülő BUD Cargo City-t ez év januárjában helyezte forgalomba a reptér. Ez az árukezelő komplexum elmondásuk szerint a térség légikapujává vált, és ma “a koronavírus-járvány elleni küzdelem egyik bástyájaként” üzemel.
Aktív konténerekben mozgatják az oltóanyagot
A gyógyszeripari szállításban napjaink egyik legmegbízhatóbb eszköze az aktív konténer, ami állandó belső hőmérsékletet képes fenntartani - árulta el a Budapest Airport cargo-vezetője, Kossuth József.
Ezek a saját akkumulátorral és hűtőberendezéssel rendelkező konténerek egy feltöltéssel 2-3 napig működnek, és több raklapnyi árut tudnak befogadni. Mozgásuk a szállítás során GPS-jeladóval is nyomon követhető, így folyamatosan képesek adatokat küldeni is.