Az egy évvel korábban mért adatokhoz képest több fontos részmutató is stabilitásról árulkodik, derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián legfrissebb kutatásából.

A tavalyi év hasonló időszakához képest ugyan két ponttal, az előző negyedévhez képest pedig egy ponttal visszaesett a munkavállalói bizalmi index szeptemberben, de a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe alapján a jelenlegi 69 pontos érték továbbra is egy optimista hozzáállást mutat a munkavállalók körében.

A bizalmatlan cégek rettegnek a távmunkától

Nem csak a szemmel tartott munkavállaló lehet hatékony kolléga.

A megkérdezettek körében a nyári időszakhoz hasonlóan ismét nagyon magas, 93 pontot mértek azzal kapcsolatban, hogy a dolgozók mennyire bíznak a jelenlegi munkahelyük fennmaradásában. Az előző év azonos időszakában ez az érték 92, 2017-ben pedig ugyancsak 93 pontot vett fel.

Fontos megemlíteni azt a részmutatót is, amely azt vizsgálja, hogy az adott munkavállaló mennyire érzi biztosnak a jelenlegi pozícióját: ez a szám 91 pontot vett fel, ami tavaly őszhöz képest 1 pontos emelkedést, 2017-hez képest pedig stabilitást jelent, ugyanakkor a három, illetve négy évvel ezelőtti adatokhoz képest 14, illetve 13 pontos ugrást mutat. A megkérdezettek körében tehát évek óta a biztonságérzet stabilitása tapasztalható.

Az átlagnál hagyományosan jobban bíznak a munkahelyükben a 30-39 és 40-49 év közöttiek (70-71 pont), a budapestiek és a városban élők (71-71 pont), valamint az érettségivel és diplomával rendelkezők (72, illetve 73 pont).

Az újbóli elhelyezkedés esélyének megítélésével kapcsolatban minimális visszaesés történt, mivel a folyamatosan emelkedő tendencia mellett a tavalyi 56 pont után idén 54-et vett fel ez az érték, ugyanakkor említésre méltó az előző negyedévhez viszonyított 3 pontos csökkenés.

A kutatás az emberek jelenlegi munkahelyük iránt érzett motivációját is vizsgálta, amelyből az derült ki, hogy a válaszadók kevesebb mint fele (47%) hajlandó lenne a mostaninál messzebbre, akár fél órával is többet utazni a munkahelyére. Ez 5 százalékpontos esést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Ugyanakkor egy év alatt 40%-ról 32%-ra esett azoknak az aránya, akik említették, hogy ugyanannyi pénzért akár nehezebb munkát is hajlandók lennének elvégezni. Továbbá 32%-ról 30%-ra csökkent azok aránya, akik hajlandók lennének akár a saját költségükön is tovább képezniük magukat. Ennek a típusú motivációnak a mértékével kapcsolatban tapasztalt csökkenő tendencia valószínűleg a biztonságérzet fokozatos erősödésével is összefüggésben lehet.

  • A válaszadók 79%-a minimum öt évre biztosnak látja a pozícióját a jelenlegi munkahelyén, ami 5 százalékpontos emelkedést mutat egy év alatt.
  • 81% szerint pedig maga a munkahely is öt évnél tovább fenn fog maradni, ami ugyancsak 4 pontos javulást jelent.

Ennél is árulkodóbb lehet az az adat, amely szerint azok a munkavállalók, akik ennél csak rövidebb időre látják biztosnak az állásukat. Negyedük szerint a cég meg fog szűnni (2018-ban ezt 44% említette), 5 százalék szerint pedig a cég kivonul Magyarországról (egy évvel ezelőtt ez 12% volt).

Azok körében, akik legfeljebb öt évig látják biztosnak a munkahelyüket, minden ötödik szerint át fogják a céget alakítani, vagy megszüntetni azt a részleget, ahol dolgozik. Egy évvel ezelőtt ez az érték még 24%, 2017 azonos időszakában pedig 31% volt. Emellett különösen érdekes, hogy tízből négy válaszadó (41%) saját maga szeretne továbblépni másik munkahelyre. Ez az adat egy évvel ezelőtt 31 százalék, két éve pedig még 27 százalék volt.

Kiemelt fotó: iStock


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!